Sabun kokulu evler

Mis gibi kokularıyla doğal sabunlara evinizde yer açın. Portakallı, lavantalı ve güllü sabunlar banyonuza ferahlık katıyor. Üstelik artık sabununuzu kendiniz de yapabilirsiniz.
Sabunlar hijyen açısından hayatımızda önemli bir yer tutuyor. Üstelik artık defnelisinden mandalinalısına kadar pekçok doğal sabuna kolaylıkla ulaşabiliyoruz. Bu sabunları ister satın alın, ister birkaç küçük püf noktasına dikkat ederek evinizde kendiniz yapın.

Eşek sütü sabunu, Hatice Teyze.

 Malzemeler hakkında bunları biliyor musunuz?
Sabun bazı:
Gliserinli sabun bazı şeffaf ve opak sabun bazı olarak ikiye ayrılıyor. Bu bazlar, renklendirilmiş olarak da satılıyor. Sabun yapımında çoğunlukla opak sabun bazı kullanılıyor. Şeffaf sabun bazı ise lollipop ya da resimli sabun yapımında, sabunun içine nazar boncuğu gibi bir obje yerleştirmek istendiğinde tercih ediliyor.
Sabun kalıpları:
Sabun kalıbı olarak defalarca kullanabileceğiniz silikon kalıpları tercih edebilirsiniz. Silikon minik kek kalıpları veya şekilli buz kalıplarını da kullanabilirsiniz.
Sprey kolonya veya saf alkol:
Saf alkolü eczanelerden alabilirsiniz. Bir sprey şişesi içerisine koyarak kolay bir kullanım sağlamanız mümkün. Saf alkol kullanmak istemezseniz, sprey kolonya da işinize yarar. İkisi de sabununuzdaki hava kabarcıklarını önler, fakat kolonya sabuna eklediğiniz esans kokusunu biraz bastırabilir.
Sabun boyaları:
Sıvı, neon ve toz boya olmak üzere üçe ayrılır. Sıvı sabun boyası veya sıvı gıda boyası sabun yapımında kullanılabilir. Direkt sabun bazına eklenebilir, damla damla koyarak istediğiniz rengi elde edene kadar ekleme yapabilirsiniz. Neon boyalar 15-20 saniye sıcak su içinde bekletilerek kullanılmalı, yoksa sabun içinde renk topakları oluşur. Pembe renkli sabunları en güzel neon boyalarla elde edebilirsiniz. Toz boyalar sabuna direkt katılmamalıdır, ayrı bir kapta bir miktar toz boya ve birkaç damla esansı karıştırıp homojen hale geldikten sonra sabun bazına katabilirsiniz.

Nasıl sabun yapılır?
Sabunlarindansi adlı instagram hesabının sahibi Selin Samancı sabun yapımını bizler için anlattı.
Malzemeler: Eriyebilir gliserinli sabun bazı, sabun esansı, sabun boyası veya gıda boyası, çeşitli desenlerde silikon kalıp, mikrodalgada kullanılabilen kap, sprey kolonya veya sprey saf alkol.
Yapılışı: Sabun bazını, küçük parçalara bölerek cam beherin içine koyun, ağzını kapatarak mikrodalga fırında eritin. Erimiş bazın içerisine koku vermesi için sabun esansı ekleyin. Esansın oranını 1 kg sabuna 10 ml esans olarak hesaplayabilirsiniz. Kokuyu ekledikten sonra, sabun boyasını katın. Karıştırma çubuğu ile rengin dağılmasını sağlayın. Eritme sırasında içine % 2 oranında su katarsanız nem kaybını önleyebilirsiniz. 500 gr sabun bazına 1 yemek kaşığı su yeterlidir. Herşeyi ekledikten sonra bekletmeden seçtiğiniz kalıba dökün. Dökmeden önce kalıba kolonya ya da saf alkol sıkarsanız daha düzgün şekiller elde edersiniz. Bazı kalıba döktükten sonra üzerine yeniden kolonya ya da saf alkol sıkarsanız hava kabarcıklarını da yok edersiniz. Kalıbın boyutlarına göre sabununuz 15-30 dakika arasında donar. Kalıba hafifçe dokunarak soğumasını kontrol edebilirsiniz. Soğuduktan sonra, nazik bir şekilde kalıptan çıkarın.

Yapmak isterseniz
Sabun malzemeleri için
Tüm sabun malzemelerini Eminönü’nde bulmanız mümkün. İnternet üzerinden sipariş vermek isterseniz bunun için de adreslerimiz var:
www.naturalactive.com
www.tatlidilimler.com
www.pastadizayn.com
www.nesedukkani.com
Sabun kursları
www.gutavaatolye.com
http://naturasabunkursu.ticiz.com
www.sabunvekece.com/
www.tatlidilimler.com (internet üzerinden kurs almanız mümkün)
www.zeytunesabun.com

Emzik sabunlar, Sabunların dansı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Işıl ışıl bahçeler

3 işlev 1 yatak odası