Romantizmin nostaljiyle buluşması

Hollanda’nın Maas Kenti kıyısında Sliedrecht adlı küçük bir kasabada yer alan Stephanie & Martijn Van Vuuren Çifti’nin evi, romantizmin retro stil ile buluştuğu detaylarla dolu.

Bir iç mimari, dekorasyon firmasının stil departmanında uzman olarak çalışan Stephanie Van Vuuren, bir nakliye firmasının finans bölümünde yönetici olarak çalışan eşi Martijn Van Vuuren ile birlikte şekillendirdikleri evi özgün bir yaşam alanına dönüştürmüş.

Duvarda konumlandırılan bir nişi odun saklama çözümü olarak değerlendiren çift, ısıtma sistemini tamamlayan bu dekoratif detayı fonksiyonel bir bakış açısı ile ele almış. Bu ısıtma sisteminin eşi ile birlikte evleri için gerçekleştirdikleri en güzel şey olduğunu belirten Stephanie, bu konuda da arkadaşlarından yardım aldıklarını ekliyor.

100 metrekarelik bir alana yayılan ve 1935 yılında inşa edilen 2 katlı ev; içerisinde yer alan eski detaylar ile karakteristik bir görünüme sahip. Romantik bir balayı sonrasında satın aldıkları eve yerleşerek geniş çaplı bir renovasyona girişen çiftin en ufak ayrıntısına kadar yeniledikleri evin değişim hikayesi plastik pencereleri, muşamba kaplı zemin döşemesini ve eskimiş olan mutfağı yenileyerek başlamış. Vitray pencereler gibi orijinal birkaç detay dışında neredeyse evin tamamını yenilediklerini ifade eden Stephanie; evin bir önceki sahibinin iç dekorasyonu ile ilgili son derece gurur duyduğu bu evi satın aldıklarında acil bir değişim kararı aldıklarını, eşi ile birlikte evi yenilemek anlamında birçok yaratıcı fikre sahip olduklarını fakat tamirat konusunda çok da becerikli olmadıklarını ekliyor.

Mutfak konusunda mimari yardım alınan evin yenilenmesi bir yıla yakın bir zamana yayılmış. Yenilendikten sonra modern, sıcak ve samimi bir atmosfere sahip olan evde yer alan çiçek motifleri, örgü yastıklar, mekana sıcaklık katan halılar, ahşap malzeme seçimi ve aksesuarlar evin geneline hakim olan stili de aslında deşifre ediyor. Dekorasyon anlayışında samimi ve endüstriyel detaylara yer veren Stephanie, bunun evin geneline de yansıdığını ekliyor. Vintage mobilya ve aksesuarlara karşı olan beğenileri ile şekillendirdikleri bu evde, kendisine  ait olan ve Çin işi vazolardan oluşan mütevazi bir koleksiyona da yer vermiş.

Başta ev sahiplerinin de kullanma konusunda hemfikir oldukları ve kış aylarında konformist bir atmosfer sağlayan ısıtıcı; oturma odasını yenilerken bir diğeri ile değiştirilmiş. Balayı dönüşünde çifti oldukça etkileyen ve yaşam alanına romantizm katan ısıtıcının ilk kullanımdan sonra havalandırma konusunda profesyonel yardım alarak duvarda farklı çözüm oluşturdukları bir hikayesi de var.

Evin restorasyonu boyunca mekanın orijinal dokusunda bulunan vitray camlara dokunulmadan özgün bir dekorasyon anlayışı oluşturulmuş. Portekiz’den alınan doğal ahşap gövdeli, yumuşak pembe renkli tığ işi puf gibi karakteristik parçalarla mekanda romantik birer detay yaratılmış.

Çiftin kişisel zevkleri ile şekil bulan bu yaşam alanı, ikinci el eşyaların yarattığı nostalji ile daha da özgün bir karaktere bürünmüş.

Sağlam yapısı ve endüstriyel detayları ile öne çıkan yemek masası, hurda ahşaptan tasarlanmış. Endüstriyel mobilyaları romantik detaylarla bir arada kullanmaktan hoşlanan Stephanie, geniş oturma kapasitesi ile kalabalık misafir gruplarını bile rahatlıkla ağırlayabileceği bu masayı, bir mağazada şans eseri bulduğu sandalyelerle eşleştirmiş.

Banyoda konumlandırılan ahşap merdiven gibi detaylarla fonksiyonelliğin yanı sıra sıcak bir görünüm sağlanmış.

1930’lu yıllara tarihlenen evin yünlü dokulara ve ekoseli tekstillere bolca yer verilen yatak odası sevimli bir balkona açılıyor.

METİN VE FOTOĞRAFLAR GAP INTERIORS/JELTJE JANMAAT HAZIRLAYAN SELMİN ÜNVER ESER

Ne Düşünüyorsun?

Yorum lar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Bu hediyeler yenilebiliyor!

Şifoniyeriniz nerede?