Retro çizgide hayat dolu bir kurgu

0

Nalan-Taner Ergör çiftinin nostalji dolu yaşam alanları, aile yadigarı aksesuarlar ve antikacılardan toplanan mobilyalarla sil baştan kurgulanmış.

SALONDAKİ mobilyaların bir kısmının tasarımı Taner Bey’e ait, uygulaması ise Modoko’da yer alan Kozavien Country’de Mimar Baki Kuşoğlu tarafından yapılmış. Ev sahibine teyzesi Beyhan Hanım tarafından hediye edilen 1963 model radyo, dedesinin hatırası Smith Premiyer markalı daktilo ve anneannesinden kalan art-deco koltuk ayrı bir yer tutuyor.

Daha içeriye adım atar atmaz nostaljik bir hava karşılıyor bizi Feneryolu’ndaki apartman dairesinde. Dedenin askere giderken taşıdığı ahşap bavul, ajans haberlerini dinlediği radyo, anneannenin taş plaklarını çaldığı gramafon ve gümüş takımlarını sakladığı camlı ahşap dolap hepsi bu evde buluşuyor.

Bir köşede iki büyük ahşap merdivenin harika bir televizyon ünitesine dönüştüğünü görüyoruz mesela. Başka bir köşede yıllar öncesinden kalma bir daktilo bize göz kırpıyor. Oyuncu ve Kisha Mimarlık’ın sahibi Taner Ergör ile, 4 Season Event’in kurucusu Nalan Ergör’ün evindeyiz…

Taner Bey 2009 yılında satın aldığında 3 oda ve salondan oluşan evde büyük çaplı değişiklikler yapmış: “3 oda bir salondan ibaretti fakat çocuk odasını, balkonu ve mutfak ile çocuk odasını ayıran duvarı iptal ederek geniş bir alana kavuştuk. Böylelikle salonun ortasına büyük bir yemek masası koyarak gereksiz bir yer kaybı yaratmanın önüne geçmiş olduk.”

Evi alırken sessiz bir çevreye ve araç yolundan uzak olmasına özellikle dikkat etmiş: “Evin içinin iyi durumda olması, yeni dekore edilmiş olması benim için dezavantaj teşkil ediyordu, çünkü her durumda daha önceden kafamda  şekillendirdiğim tasarımı hayata geçirecektim.” Ergör evin dekorasyon öyküsünü ise şöyle anlatıyor: “Evi satın  aldığımda minimalist dekorasyona sahip yaşam alanı oluşturmuştum. Aradan geçen yıllar sonrasında minimalist tasarımın vermiş olduğu yapay ve soğuk havadan olumsuz yönde etkilenerek değişiklikler yapmaya başladım.  Evimizde çalışma odasında bulunan kütüphane ve gardırop dışındaki tüm ürünleri hayatımızdan çıkardık. Yatak  odası, salon, mutfak ve oturma odası için daha önceden tasarımını yaptığım eskitme ahşap ürünleri getirdim.  Duvarlara retro duvar kağıdı uygulaması yapıldı, country mutfak dolaplarının, masif tezgahın ve salondaki TV  ünitesinin etrafına doğal taş kaplama uygulandı.”


AKVARYUM Salon ile mutfağı ayıran duvarın büyük bir bölümünüde akvaryum uygulaması yapılarak alanın olduğundan daha da geniş ve ferah görünmesi sağlanmış.

YEMEK ALANI Genişletilen alanda bir yemek bölümü oluşturulmuş. Böylece salonda yemek alanı oluşturulmayarak bu oda rahatlatılmış.

MUTFAK kır evi esintisi taşıyor. Bu alanda country tarzı dolaplara, masif ahşap tezgaha ve tezgah arasında dogal taş kaplamalara yer verilmiş.


YATAK ODASINDAKİ mobilyalar Modoko’daki Kozavien Country tarafından üretilmiş.

ÇALIŞMA ODASI Çukurcuma’daki bir antikacıdan alınan mini camekan dolabın içerisinde model arabalar sergilenmiş. Duvarda kitaplık görünümlü bir duvar kağıdı tercih edilmiş. Kağıt Lot’dan alınmış. Antika gramafon ise Çukurcuma’daki bir antikacıdan.

BANYO hala minimal çizgiler taşıyor. En kısa sürede burayı yenilemeyi planlıyorlar.

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.