Renk, desen ve ışıkla yıkanan İskandinav stili

Sussex’te 50’lerde inşa edilen dört odalı bir İngiliz evi burası. 2008’de satın alınan bu evin değeri, içine yapılan  tadilat sebebiyle şimdilerde bir hayli fazla. Evin sahipleri neredeyse evdeki bütün duvarları yıkarak evin şimdiki bol aydınlık görünümüne kavuşmasını sağlamış. Ev sahibesi Sam bir tekstil tasarımcısı. John ise çok daha kurumsal bir işe sahip. Çocukları Oscar ve Kitty henüz 6 ve 3 yaşındalar.
Eve ilk bakışta edindiğimiz izlenim buranın kusursuz bir İskandinav stiline sahip oluşu. Sam ve Joseph ikinci el  eşyalarına ve antikalarına fon oluştursun diye neredeyse tüm duvar ve yer döşemelerinde beyaz rengi tercih  etmişler. Sam ve Joseph bu eve taşınmadan önce yine Sussex’te bir kasabada yaşıyorlarmış. 1900’lerden kalma ev, fazla küçük buldukları bir kasabada yer aldığı için taşınma kararı almışlar.
Sam evi alma konusunda eşini ikna etmekte epey zorlanmış. Çünkü çok fazla tadilat gerektirdiği için bütçelerini epey zorlayacak gibi görünüyormuş. İlk etapta duvarları yıkmışlar. Oturma odası ile yemek odasını  birleştirmişler. Mutfak da çok küçük olduğu için holün bir kısmından çalarak mutfağı genişletmişler. Zaten bu  kadar uzun bir koridorun olmasına da gerek duymamışlar. Benzer planlamayı üst kat için de uygulamışlar. Daha büyük bir banyo için ayrı ayrı olan banyo ve tuvaleti birleştirmişler. Evin aydınlık olması her ikisi için de çok  önemli olduğundan daha önce hiç yapmadıkları bir şeyi yapmışlar: Her yeri beyaza boyamışlar! Aslında  arkadaşları gri ya da beyazın en azından daha koyu tonları olması için onları pek çok kez ikna etmeye çalışsalar da Sam ve Joe beyazı tercih etmekte ısrarlı davranmışlar. Sonuç da tam olarak istedikleri gibi olmuş.

MUTFAK
Mutfak alanı oldukça küçük olmasına rağmen Sam buraya karakter eklemeyi başarmış. Göz alıcı koleksiyonlarını sergilemek için olabildiğince açık raf sistemleri tercih etmiş. Mutfak üniteleri Ikea’dan. Kapının her iki yanında yer alan raflar ikinci el eşya satan bir dükkandan sadece 1 Sterlin’e alınmış. Kırmızı metal duvar rafı Habitat’tan.

YATAK ODASI
 Eğer biraz cesaretiniz varsa sizde Sam’in yatak odası gibi bir oda düzenleyebilirsiniz. Feminen bir atmosferin hakim olduğu bu odada tek maskülen köşe 70’lerin stilini yansıtan komodinin olduğu köşe. Burası Joe’nun tasarladığı tek köşe.

BANYO
Banyo tavana kadar fayansla kaplıymış. Sam fayansları sökerek duvarları  plastik asıllı bir malzemeyle yalıtmış. Sonra da bu malzemenin üzerine direkt boya uygulamışlar. Böylelikle  banyo da yaşam alanının bir parçası haline gelmiş. Sanki diğer odalardan farksız bir oda gibi burası. Raf üniteleri  ve kutular, Ikea’dan, küvet ise e-Bay’den çok uygun bir rakama alınmış.

HAZIRLAYAN KATİE TREGGİDEN/GAP İNTERİORS FOTOĞRAFLAR BRUCE HEMMİNG DERLEYEN HANİFE YILMAZ