Rengarenk kumaşlarla çiçekli kutlama – Evim

Rengarenk kumaşlarla çiçekli kutlama

Teena Vallerine’nin mavi ve krem renklerindeki evi, kar örtüsünün altındakı kırmızı kiremitli çatısı ve üçgen pencereleri ile masalsı bir yeni yıl kutlamasına hazırlanıyor. Çiçekli kumaşlar, renkli porselen ve seramiklerle kuşatılmış bu evden yeni yıl kurabiyelerinin kokusu yükseliyor.

Mumlar, atıştırmalıklar, Çin fenerleri ile süslenen bir sofra yeni yıl kutlamaları için harika bir sunum yaratıyor. Çeşitli pazarlardan ve garaj satışlarından alınan hoş tabak ve kaselerde servis edilen, fırında pişirilmiş ev yapımı yiyeceklerin davetkar kokusu da oldukça cezbedici. Vintage kumaştan perdelerin benzerlerini açık artırmalarda ve bit pazarlarında bulmak mümkün olabiliyor. Devasa kar tanesi ise ev için sıradışı, dikkat çekici, ikinci el ve geri dönüştürülmüş eşyalar satan Re’den alınmış (www.refounobjects.com).

Teena Vallerine’nin mavi ve krem renklerindeki evi, kırmızı kiremitli çatısının üçgen pencereleri ile adeta bir peri masalından çıkmış gibi. Uzun ve virajlı bir yolun sonunda kalın kar örtüsünün altındaki bu sıcak eve olurda yolunuz düşerse, büyük ihtimalle ev sahiplerini “The Kitschen” adını verdikleri mutfakta bulabilirsiniz. Teena kurabiyelerini pişirirken, 9 yaşındaki oğlu Isaac da büyük bir zevkle tebrik kartlarını yaparken karşınıza çıkabilir.  Çoğunlukla yerel gazetelerdeki ilanlardan ve birçok seyahat sonucunda bulunan vintage “English Rose” tipi mutfak üniteleri, evin en sıcak alanını oluşturuyor. Mutfağa hak ettiği görünümü kazandırmak yaklaşık 6 yıl sürmüş ve her bir mutfak ünitesi elde tek tek restore edilmiş.1950’lilerin klasik kırmızısı yerine yeni mavi formikalar yerleştirilerek her bir parçanın bütün“ le uyumlu olması sağlanmış. “Bu bir çılgınlıktı” diyor Teena  mutfakla ilgili olarak ama sonra bunun bir hayal, bir zevk meselesi olduğunu vurguluyor. Gerçekten de mavi ve krem renklerinin birlikteliği, pembe çiçekli desenlerin ve şeker tonlarının porselenlerde, sandalyelerde ve tüm mutfak eşyalarında kullanılmasıyla muhteşem bir hale dönüşmüş. Sanki buradaki her şey artık “keyfinize bakın” mesajını veriyor.
Temizlemesi aylar süren ve yerel bir gazete ilanından bulunan 1951 yılına ait vintage Aga fırınla mutfak samimi bir mekana dönüşmüş. Evin eski şöminesinin içerisine yerleştirilmesiyle evin tüm dokusunu ısıtan bu fırın, mutfağı evin en sıcak köşesi haline getirirken, ağır ateşte hazırlanan enfes kutlama yemekleri de burada pişmeye başlamış.
Bütün güzel hikayelerde olduğu gibi aslında eskiden her şey çok farklıymış. Teena ve eski eşi Chris, Norfolk’taki apartman dairelerini satıp, sayfiyede yaşama hayalleri ile satın aldıkları iki eski kır evini yıkıp kendi evlerini yaptırırken yedi yıl boyunca bahçede bir karavanda yaşamışlar. Eski evler yıkılırken işe yarayan ne varsa -eski kirişler, kiremitler, şömineler, orijinal pencereler ve daha birçok şeyi- korumuşlar. Böylelikle yeni evlerine birçok dönem detayını ve otantik bir duyguyu restorasyona uygun bir şekilde taşıyabilmişler.
Teena, her açından yoğun geçen bu dönemde, günlük inşaat işleri bitip de yapacak fazla bir şeyin kalmadığı saatlerde tutkusu olan nakış işlerini karavanda geliştirme imkanı bulmuş. Teena, kendi web sitesi üzerinden nakış işi ve patchwork örtüler, işleme örnekleri ve minderler, vintage kumaş ve düğmelerden yapılmış dolgulu yumuşak oyuncaklar satıyor. Ayrıca yastığın ya da kumaşın üzerine nakışla işlenmiş, özel günlere yönelik siparişler de alıyor.
Karavandaki yaşamı Teena’ya evi defalarca farklı ışık altında ve yılın farklı zamanlarında görme imkanı vermiş, böylelikle evi tam olarak nasıl dekore edeceğine karar verebilmiş. Fazlasıyla cesur, modern efektler yerine geleneksel görünüm yaratan boya renklerini tercih etmiş: “Parlak beyaza katlanamazdım. Tüm renkleri pigmentlerden oluştuğu için kullandığım boya markası içerisinde istediğim sıcaklığı yakalayabileceğim seçenekleri değerlendirdim.” Teena ayrıca dışarıda hava nasıl olursa olsun odanın içerisinde güneşli tonlar kullanmaya bayılıyor; çiçekli kumaşlarıyla, renkli porselen ve seramik koleksiyonlarıyla uyum sağlayan sarının, yeşilin ve mavinin açık tonlarını tercih ediyor.
Teena, kreasyonlarında kullanmak üzere topladığı müthiş bir vintage düğme ve kumaş koleksiyonuna sahip. Evi; vintage düğmelerden yapılmış gözleriyle şeker rengi oyuncaklar, enfes renklerle süslenmiş işleme kumaşlar, pastel renklerde el işlemeli ve İngiliz bayraklı yastıklar, eğlenceli bir sahil kulübesi renklerinde yatak örtüleri gibi parçalarla dolu. Çalışma odasında kavanozlarca eski düğme, sepetlerce kumaş parçası, rengarenk pamuk ipliklerle dolu raf sıraları bulunuyor.

DERLEYEN GÜNEŞ ULUKUŞ HAZIRLAYAN GAP INTERIORS/LINDA FRANKLIN FOTOĞRAFLAR GAP INTERIORS/NICK CARTER

Bir Cevap Yazın