Reçel zamanı

0

Zencefilli limonlu mürdüm eriği marmelatı
Malzemeler: 1 kg mürdüm eriği • 750 gr toz şeker • 1 iri parça taze zencefil • 1 adet limon.
Yapılışı: Yıkadığınız eriklerin kabuklarını soymadan çekirdeklerini ve içindeki sert kısımlarını temizleyin. Temizlediğiniz erikleri ronda da ufak parçalar haline getirin ama tamamen ezilip püre haline gelmemesine dikkat edin. Parçalanmış tüm erikleri tencereye koyun ve üzerine şekeri ilave edin. Tencerenin ağzını kapatıp en az 4-5 saat ya da bir gece bekletin böylece erikler iyice suyunu salmış olacak. Suyunu salan erikleri kısık ateşte yavaş yavaş tahta bir kaşık ile karıştırarak şekerin erimesini sağlayın. Meyveler piştikten sonra kabuklarını soyup incecik rendelediğiniz zencefilleri ekleyin. 1 adet limonun dış kabuklarını rendenin iri tarafı ile beyaz kısımlarına kadar rendeleyerek alın. Bu kabukları marmeladınız kıvam almaya başladığında içine ekleyin. Sonra 1/2 limon suyunu marmeladın içine ekleyin ve 5 dakika daha kaynatın. Kıvam kontrolünü yaptıktan sonra kavanozlara doldurun.
Ahşap servisler, Bambum. Galvaniz tabak ve sosluk, Tepe Home. Lavanta, hasır sepet, kavanoz, Ikea.

İPUCU
Ev yapımı tadında, sağlıklı hazır reçellerden satın alacaksanız, onların görünümünü daha estetik kılmak için kapaklarını çiçekli kumaşlar ve rafya ile süsleyebilirsiniz.
Lale, vazo, Ikea. Beyaz gül, maşa, Tepe Home. Runner, Mudo Concept.

HAZIRLAYAN İLKE YILMAZ FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR REÇEL TARİFİ MÜZEHHER PAT YAPIM ASİSTANI ORHAN KAPLAN MEKAN LA VİE EN ROSE

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.