Patchwork işler

Genellikle kırlent, koltuk şalı gibi alışılagelmiş uygulamalardakendini gosteren kırkyamayı, değişik objeler uzerinde calışmanın cok eğlenceli olacağına emin olabilirsiniz. Bunun icin evinizde kullanmaktan sıkıldığınız, fakat formundan hoşlandığınız bircokalternatif obje bulabilirsiniz. Objeyi ve birbirine uyumlu birkacrengi ve tonu saptadıktan sonra işiniz kolaylaşmış olacak.Renk ve tonlarına karar verirken kağıt uzerinde kuru boyalarla hangi karenin hangi renkte olacağına dair eskiz calışması yapabilirsiniz. Öncelikle elinizde bulunabilecek kumaş parcalarınızıgozden gecirin. Kumaşların birbiriyle uyum sağlayacak turdenve calışmanıza yetecek uzunlukta olmasına dikkat edin.

Biz doşemelik kumaşlardan birkac rengi ve tonunu kullandık. Bu türden kumaş parcalarını koltuk doşemesi yapan işletmelerden sağlayabilirsiniz. Sıra calışacağınız kalıbı hazırlamaya geldi. Bu konuda en kolay uygulama, kare karton parcası ile calışmak. Hazırladığınız kalıbı, kumaşın tersine yerleştirinve kenarlarından kumaş cizme sabunu ya da ıslandığında kumaştancıkan bir marker ile cizin.

Çalışmanıza yetecek kadar cizdiktensonra her kareyi tum kenarlarından 0,5 cm dikiş payı bırakarakkesin. Kareleri dort kenarından makine dikişi veya dikiş makinesi ile birleştirin. Kumaşınız poplin, opal gibi kenarlarından atmaya meyilli ise dikiş payını 1 cm bırakın. Sentetik ise kenarlarını hafifce cakmakla yakmanız kumaşın sağalmasını engelleyecektir. Tum kareleri bu bicimde hazırladıktan sonra uzerine nemli bir bez koyarak tum calışmayı tersinden ütüleyin. Vazo, ahşap, galvaniz gibi urunleri kaplamak istersenizsıcak silikon ile yapıştırabileceğiniz gibi cift taraflı bantla da sabitleyebilirsiniz. Çift taraflı bant kullandığınızda kirlenince kolayca cıkarıp yıkayabilir, yeniden kullanabilirsiniz.

Ayrıca ahşap tepsi gibi yuzeylerde yapıştırma işlemindensonra 100 kat vernik dökerek camsı bir görünüm elde edebilirsiniz.Bir canta yapabilir, kenarlarını boncuklarla işleyebilirsiniz. İstersenizbir abajuru kaplayabilirsiniz. Yarı şeffaf kumaşlarla bu calışmacok guzel ışık oyunları yaratacaktır. Kumaşın ampulden etkilenerekısınma riskini minimize etmek icin geniş çaplı abajurlarla calışmanızı ya da kumaşın altına sac levha geçirmenizi öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu mutfağa bahar çoktan geldi

Hayat kurtaran pratik fikirler