Ormanın kıyısında…

Merve-Hakan Aktaş çiftinin kızları İlke Beril ile yaşadıkları ev Çekmeköy’de, ormanın hemen kıyısında yer alıyor. Mimar Sevil Özer ve ev sahibesinin birlikte seçtiği klasik ve modern eşyalar birbiriyle uyum içinde. Bu evde eski ve değerli eşyalar yeniden hayat bularak bambaşka yüzlere bürünüyor.

Merve Aktaş’ın Mimar Sevil Özer’le birlikte çalışarak dekore ettikleri ev Çekmeköy’de ormana yürüme mesafesinde bir sitede yer alıyor. Üç katlı evin girişi geniş bir antreye açılıyor. Antrenin ve bir duvarına boydan boya kitaplık yaptırılmış salonun zeminine Hint kayrağı döşenmiş. Burada hem İlke Beril piyano çalışıyor hem de çiftin çalışma mekânı olarak kullanılıyor. Salonun ön bahçeye bakan ve çok ışık alan tarafı oturma bölümü olarak düzenlenmiş. Burası tam bir keyif köşesi. Giriş katında ayrıca çamaşırhane, kazan dairesi, misafir tuvaleti ve hizmetli odası bulunuyor. Burada çok kapı girişi olduğundan misafir tuvaletinin kapısı ayna olarak düşünülmüş. Misafir tuvaleti, oniks taşından lavabo esas alınarak tasarlanmış.

Birinci kat tamamen açık olarak kurgulanmış. Bir tarafta zeminine parke döşenmiş büyük bir salon yer alıyor. Oturma bölümü şöminenin etrafına yerleştirilmiş. Salonla yemek bölümünün arasında yer alan kış bahçesiyle ev sahibesi özel olarak ilgileniyor. Salonun karşı aksında yer alan ve arka bahçeye bakan bölümde yemek odası ve mutfak yer almakta. Evdeki bütün ahşap mobilyalar usta elinden çıkmış. Evin her mekânında yer alan, duvar kağıdıyla aynı renge boyanmış, dökme demirden kalorifer petekleri duvara paralel olarak, zeminden yukarıya yerleştirilmiş. Kendi içinde bir daire olarak düşünülmüş ebeveyn yatak odası ve çocuk odası ise en üst katta yer alıyor. Ebeveyn dairesinde bir duvara boydan boya dolap yaptırılmış. Banyo açık olarak kurgulanmış. Burada jakuzinin yanı sıra duş bölümü de bulunmakta. Çocuk odasında da yatak, çalışma bölümü ve banyo yer alıyor. Odanın tavanı çok renkli; ressam İpek Doğulu Akarca fırçasıyla pastel renklerde bir gökyüzü kurgulamış.

Bu evin tasarım sürecinde ev sahiplerinin ailelerinden hatıra kalmış, eski ve değerli eşyalar ilham perisi olmuş. Hazeran koltuklar modern kanepelerle uyum içinde. İznik çinisi parçalar lamba olarak kullanılıyor. Aynalar çocukluğu ve yakınlıkları anımsatıyor. Bu evde yeniden hayat bulan eşyalarla özel olarak seçilmiş olanlar bir arada mutlu yaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Işıkla yıkanan mekanlar

Kapı ve pencere sistemleri