Odak noktası perdeler

Onlar olmadan çıplakmış gibi duran pencereler stor, jaluzi, katlamalı ya da kornişli perdelerle farklılaşıyor, süsleniyor.

Sadece pencereleri giydirmekle kalmayan perde sistemleri mekanları olduğundan geniş, dar ya da hiç olmadığı kadar renkli gösterebiliyor. İşin sırı ise seçim yaparken önceliği hangi modeli uygulayacağınıza ve pencere-ışık ilişkisine vermekte saklı. Yaşam alanlarının seçime katkısı ise ikinci sırada geliyor.

Swedish Collection.

Stilinizi kumaşınız belirlesin
Sevdiğiniz kır evi tarzı çiçekli kumaşı kullanmak konusunda kararsızsanız tercihinizi katlamalı stor perdeden yana yapabilirsiniz. Bu, modern ama kır evi stilini de yansıtan bir uygulama. Perdenin kombin kumaşından pencere üstüne klapa ya da daha uzun tutarak bir pano uygularsanız stili daha iyi  vurgularsınız. İpucu: Eğer altta katlamalı bir stor kullanıyorsanız iplerin çocuklar için tehlike oluşturmasını önlemek adına sarkan kordonları yan duvara takacağınız bir kolçağa sarabilirsiniz. Bu, dekoratif bir görünüm de yaratır.

Kaydır ve sakla
Artık hemen herkesin evinde olan çift yönlü açılan pencere ve kapılara perde sistemi uygulamak oldukça zor olabilir. Bu yüzden eskinin alttan ve üstten çubuklarla cama sabitlenen bızbız perde fikrinden yola çıkarak geliştirilen stor perde modellerini deneyebilirsiniz.

Ölçü alırken…
– Ölçü alırken kıvrılmayan metal metre kullanın.
– Storun pencere içine tam oturmasını istiyorsanız pencerenin iç genişliğini pervaz içinden üç farklı yerden ölçün. En kısa ölçü pencere genişliğini verir. Aynı işlemi uzunluk için de tekrarlayın.
– Eğer storun pencere dışına taşmasını istiyorsanız, bu durumda pencere genişliğini çerçeve dışından ölçün. Ancak stor genişliğini hesaplarken bu ölçüye binme payı olan 10-15 cm ilave edin. Aynı işlem uzunluk için de geçerli.
– Katlamalı stor perdelerde kumaş genişliği net perde genişliğinden 3 cm daha kısa hesaplanır.

Kullanırken bilmeniz gerekenler
• Sade bir görüntü sunan düz stor perde sistemleri özellikle küçük mekanlar için ideal bir seçim.
• Genellikle koton, lamine veya blackout kumaşın kullanıldığı bu sistemde çek-bırak, yandan sarmalı ve otomatik olmak üzere üç farklı mekanizma uygulanıyor.
• Stor perdelerin sarma sistemini belirlerken önüne ayrıca kornişli bir perde de kullanıyorsanız içten sarmalı, yani pencereye yakın olan mekanizmayı tercih edin.
• Yandan sarmalı stor mekanizmalarda zincirin yanı sıra kordon veya bağlamalı modeller dekoratif seçeneklerdir. Ayrıca zincirli mekanizmalarda çocuk kilidi de uygulanabiliyor.
• Stor, jaluzi sistemleri ışığı ve pencereyi tam olarak kapatmadığından kuzeye bakan odalarda tercih etmeyin ya da blackout veya astarlı olarak kullanın.

Desen oyunları
Pencerelerde renk ve desen kullanırken birbirinin kombini olan seçenekleri tercih edin. Mesela aynı renk paletini uygulayacaksanız perdeler desenli, storlar düz ya da tam tersi olsun. Birini çiçekli, diğerini çizgili ya da puanlı yapabilirsiniz.

Soğuk mekanları ısıtın
Yüksek tavanlı eski tip evlerin kanatlı pencerelerinde rüzgar kaçakları yenilere göre daha çok hissedilir. Bu yüzden stor perde kullanırken astarlı olan seçenekleri tercih edin. Bu perdeyi daha dolgun ve tok gösterir, güneşi kırar ve izolasyona katkı sağlar.


Laura Ashley.
Damask.
thibautdesign.com

Takımlıyoruz
Farklı perde sistemlerini birlikte kullanırken ya da sadece mekana hareket kazandırmak için, renk ve desen oyunları oynanabilir. Mesela geometrik desenliler ve çizgililer modern bir hava kazandırır. Çiçeklilerle tribal kombinasyonu eklektik bir etki yaratır. Ancak hangi deseni kullanırsanız kullanın renk temanız buradaki gibi aynı ya da benzer tonlarda olsun.

Çok katmanlı
Geniş pencerelerde ışık ve ısı yoğunluğunu ayaralamak zordur. Bu yüzden birden çok perde katmanı uygulamak akıllıca bir çözüm. Pencereye yakın konumda stor mekanizması, üstte tül ve en son dekoratif güneşliklerle yaşam alanlarını koruyabilir ve dilediğiniz dekoratif uygulamayı da yapabilirsiniz. Dikkat edeceğiniz tek şey desen dengesi.

Sade şıklık
Küçük evlerde ışığı daha verimli kullanmak ve odalarda mahremiyeti zahmetsizce sağlamak için tek kat ve sade bir seçenek en doğrusu. Eğer daha sıcak bir hava kazandırmak istiyorsanız perde kenarına kahve ya da bordo tonlarında ince bir bant geçebilir, küçük klipsler takabilir ya da direkt pencere içini süsleyebilirsiniz.


Ikea.
tchibo.com.tr
Ikea.

Ne Düşünüyorsun?

Yorum lar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Bir mutfağın vintage dönüşümü

Soframa bahar geldi!