Oda oda aydınlatma

0

Odaya göre ışık düzeni

Antre: Evin girişinde yaratılacak sıcak bir atmosfer, ilk karşılaşma açısından önemlidir. Girişte genel aydınlatmanın yanı sıra duvara yönlendirilmiş bir aydınlatma düzeni istenilen etki ve sıcaklığı sağlayacaktır.

Çalışma odası: Çalışma alanlarında direk gelen ışık gözü rahatsız edeceği için armatürler ve çalışma yerlerinin konumları birbirine göre ayarlanmalıdır. Işık kaynaklarının bilgisayar ekranında yansıma yapması görsel performansı etkiler. Parıltıları düşük, ışıklı tavanlar kullanılabilir. Prizmatik kapaklı, büyük yüzeyli armatürler ve petekli, aynalı, reflektörlü armatürlerin tercih edilmesi gerekir.
Banyo:
Islak alanlarda neme dayanıklı, gömme veya sıva üstüarmatür ve aplikler kullanılabilir. Önü camlı armatür veya kapalıtiplambalar da seçebilirsiniz.
Yemek odası: Oda çok büyük değilse masa üzerinde bölgesel aydınlatma yeterli olacaktır. Yemek bölümü büyük bir odada yer alıyorsa genel aydınlatma uygulanmalıdır. Sıcak ve renkli ışık kaynakları kullanılabilir.
Highlights.

Oturma odası: Tüm ihtiyaçlara cevap verecek şekilde aydınlatılmalıdır. Lokal veya genel aydınlatma sistemleri bu işi çözebilir. Tablo, aksesuar ve dolapların aydınlatılması daha rahat ve hoş bir mekan yaratılmasında yardımcı olacaktır. Sarkıt türü armatüerler, abajur, aplik ve lambederler bu mekanlar için idealdir. Mesela aydınlatma armatürlerinden birini TV ünitesinin üzerinde ya da yakınında kullanabilirsiniz.

Designers Guild/ Homteks.
Mutfak: Evin diğer bölümlerine göre daha fazla ışık kullanımkolaylığı açısından daha faydalı olur. Gölgesiz genel bir aydınlatmayaihtiyaç vardır. Tezgah üstünde lokal aydınlatma yapılabilir. Genelaydınlatma ise sarkıt veya sıva üstü camlı armatürlerle ve sıcakrenkliışık veren lambalarla sağlanabilir.
Yatak odası: Genel aydınlatma için tavandan yansıtarak endirek aydınlatma kullanılmalı kitap okumak için baş ucu aydınlatması yapılmalıdır. Ayrıca armatürler yataktan kumanda edilebilmelidir. Baş ucu aydınlatması yarı saydam bir aplikle ya da komidin üzerine konulacak bir abajur ile de yapılabilir.
Ikea.

Çocuk odası: Çocuk odalarında kullanılan lambalarda beyaz yerine sarı ışık kullanımı uzmanlarca önerilen bir seçim oluştururken spot ışıklar tercih edilen uygulamalar arasında değildir. Çocuğunuzun odasındaki aktiviteleri göz önünde bulundurarak istediğiniz atmosferi ve ışık düzeyini belirleyin. Bebeğinizin odasında ise gözünü rahatsız etmeyecek bir aydınlatma kullanmanız gerekiyor, çocuk odasında ise genel aydınlatmanın yanı sıra çalışma alanında masa lambası, oyun alanında da buraya uygun bir aydınlatma kullanılabilir.
Koçtaş.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.