Nisan’da bahçede ne yapmalı?

0

Bahçenizde herhangi birögeyi yineleyerek kuvvetli biretki yaratın. ‹çlerine aynıbitkinin ekili olduğu aynıboydaki saksıları sıralamayı,iki yanı ağaçlarla çevrili birbulvar oluşturmayı, belliaralıklarla dikilmiş otlardanuzun bir sınır çekmeyi ya dabirbirine tutturulmuşkutulardan bir patika hatoluşturmayı deneyin. Buayrıntılara dikkat çekmek,düzen ve dinginlik duygusunupekiştirecektir.
Çiçek açmış kiraz ağaçları, açelyalar,yeni kayın ağacı yaprakları vedüğünçiçeği olan bir bahçe hayalediyorsanız, muhtemelen bu Nisan ayıdır.Yine de yapılacak büyük işlerin olduğu biraydır Nisan; her şeyiyle sistemli-düzenliolmanızı, dikkatinizi bir noktaya ve aynızamanda bir işe yoğunlaştırmanızı haykırır.Hassas yaz bitkilerini saksıdan çıkarıpdikerek emniyete almalısınız. Çünkügenellikle Nisan ayının sonunda sıcaklarbastırabilir.

Bahçe bakımı
Havaların ısınmasıyla birlikte bütün bitkiler gelişme döneminegirerler. Kış mevsiminde uyuyan, yaprak döken türler uyanırve bazı çalı türleri yapraklanmadan önce çiçeklerini açarlar.Bahar dalı, altın çanak, kanarya gülü, katır tırnağı gibi baharınmüjdecisi bu çalılar, bir sonraki seneye bol çiçek vermeleri içinçiçeklerini döktükten hemen sonra form verilip budanmalıdır.
Bahçeniz bu aylardan itibaren düzenli ilgi ve bakıma ihtiyaçduyar. Yapılacak ilk iş çok iyi bir temizliktir. Bahçede kıştankalan kuru yaprak ve dalların temizlenmesi ve uzaklaştırılmasıgerekir. Çit bitkileri hala budanmadıysa artık budanmalıdır.Kış aylarında toprak soğuk hava ve yağmur nedeniyle sertleşir,hava ve su geçirgenliğini kaybeder. Bu nedenle bütün bitkilerindipleri çapalanmalı, havalandırılmalıdır. Bu işlem yaz boyudüzenli yapılmalı. Böylece bitkiler topraktan su ve besinihtiyaçlarını sağlıklı bir şekilde alabilir.
Bitki çanaklarınıza azot, fosfor, potasyum içeren gübrelervermelisiniz, organik gübreleri tercih etmek bahçede yabaniot mücadelenizi kolaylaştırır. Bu gübreler yavaş salınımlıgübrelerdir. Toprakta uzun vadede çözünürler. Bitkilerinizinihtiyaç duyduğu tüm besinleri dengeli bir şekilde almalarınısağlayan organik gübreleri fidanlıklardan temin edebilisiniz.Otomatik sulama sistemini de çalıştırma zamanı geldi.
Yağışolmayan günlerde toprağınızın nemine bakarak ihtiyaçolduğunu tespit ettiğiniz günlerde sulama yapmaya başlamakgerekir. Bahçe zararlılarını da ziyaret zamanı geldi. Bu konuklarıbitkilerinizden uzaklaştırmak için tespit ettiğiniz bitki zararlısınauygun ilaçlama yapmalısınız. Bu aylarda güllerinizde gülbiti vekülleme hastalığı görülür. Çit bitkilerinizde mantar oluşabilir.İlaçlama, zamanında, uygun miktarda ve gereken aralıklarlatekrarlanarak yapılmalıdı. Genellikle zararlı veya hastalık tespitedildikten sonra 10 gün ara ile 3 defa tekrarlanması gerekir.Bu konuda fidanlıklardan hizmet alabilirsiniz.
Örneğin Osmanlı Bahçesi Fidanlığı, haftalık veya aylık ya damevsim başlarında bahçe bakım hizmeti de veriyor. Bahçıvanve ziraat tekniklerinden oluşan bir ekip her hafta bakımınıyaptığı bahçelere giderek çapalama, yabani ot temizliği,budama, ilaçlama, gübreleme ve çim biçme işlerinigerçekleştiriyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.