Ne kadar kötü?

0

Ev demek sadece dekorasyon demek değil. Gündelik hayatımızda yaptığımız ve doğru bildiğimiz bazı şeyler ne kadar iyi, ne kadar yanlış bunları da öğrenmeli.

Bilgisayarınızı hiç kapatmamak?
Bilgisayarınızı, 7/24 açık bırakmanız enerji tüketimi açısından çok da doğru sayılmaz, zira atıl vaziyette kalması yaklaşık olarak 100 wattlık bir ampulü yanık bırakmak gibidir, enerji sarfiyatına sebep olur. Ancak bu durum  bilgisayarınıza zarar vermez. Bilgisayarınızı sürekli açık bırakmanız halinde meydana gelebilecek en büyük risk bilgisayarınızın hard drive’ının veya işlemcisinin eskimesidir, ki bunun meydana gelmesi için de 10 yıl kadar beklemek gerekir.
KISACASI: Çok kötü değil

Buzdolabı poşetini yeniden kullanmak?
Geçmişte, anneannenizin bunu yapmış olması doğru olduğu anlamına gelmez. Yıkasanız bile bu poşetler önceki  yemekten ve ellerinizden geçen bakterilere evsahipliği yapıyor olabilir. Beslenme ve diyet uzmanları buzdolabı  poşetlerine her dokunuşumuzda ardımızda mikrop bıraktığımızı söylüyor ve ekliyorlar: “Poşete girdikten sonra  bu mikroplar sizi hasta edebilecek kadar hızla çoğalırlar. Elinizde çok sıcak suyla ya da bulaşık makinesinde bile  yıkasanız sorunu çözemezsiniz, zira bu tarz plastikler yüksek sıcaklıklara karşı koyabilecek şekilde üretilmezler.”
KISACASI: Gerçekten kötü!

Telefonunuzu uçuş sırasında açık bırakmak? (Uçuş modunda bile olsa…)
Telefonunuz kalkış ve iniş sırasında muhakkak kapalı olmalıdır. Amerikan Federal Havacılık İdaresi sözcüsü Les Door diyor ki: “Sakın sizi uçuş modu yanıltmasın, uçuş modunda bile olsa telefonunuz uçağın iletişim ve  navigasyon sistemleri ile aynı frekansta olabilecek radyo sinyalleri gönderir, bu da telefonunuzun gönderdiği  sinyallerin uçağın sinyallerini karıştırabileceği anlamına gelir. Belki bir tek telefon bir uçağı düşürmeye yeterli  olamaz, ama sistemlerini bozma ihtimali bile telefonumuzu daha güvenli bir şekilde kullanmayı yeniden  değerlendirmemiz için yeterli neden!”
KISACASI: Çok kötü!


HAZIRLAYAN NUR B. ANAÇ

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.