Yuva kurmanın altın kuralları

dergisi sizin için seçti

Yeni evinizi dekore ederken yapılması gereken çok basit temel kuralları hayata geçirdiğinizde, yaşadığınız mekan tam anlamıyla sıcak ve şık bir yuvaya dönüşür.

Kanepeniz rahat olmalı

Klasik formlu sade bir kanepe döşemesi değiştirilerek her stille kullanılabilir. Kanepe iskeletini kontrol edin. Çam gibi yumuşak ağaçlar düşük maliyetli ama dayanıksızdır. Kayın, meşe veya dişbudak olanları tercih edin. Oturarak yayları hissetmeye çalışın. Birbirlerine yakın ve sıkı duranlar daha sağlamdır. Dokuma ya da atkılı olanlar rahatsız edici ve konforsuzdur.

Yemek masanızı alanınıza göre seçiniz

Yemek masasının rahat servis ve etrafındaki trafik için masa kenarlarıyla konsol, koltuk, duvar gibi en yakın yere uzaklığı minimum 60 cm olmalı. Trafiği yüksek bir yemek odanız varsa oval bir masa, eşyanın bol olduğu bir oda için cam bir masa, sık sık misafir ağırlanan evler için açılır sistemli masalar ideal.

Kitaplarınızı unutmayın

Bir kitaplık sadece kitapları düzenlemekle kalmaz, etrafa dağılanları depolar; hatıra, aksesuar, fotoğraf ve biriktirilen eşyalar için sergi alanı olur. Bu yüzden hangi amaca daha çok hizmet edeceğini belirleyin ve buna göre sadece raflı, raflı ve kapaklı ya da tamamen kapaklı olan bir model alın. Doğru kitaplığı seçerken dikkat etmeniz gereken ilk konu kitap yüksekliği ile rafların uyumu. Elbette kitapların standart bir ölçüsü yok ama eğer dergi ve farklı aksesuarları da sergilemek istiyorsanız sizin için uygunu, raf aralığı değişebilen modellere yönelmeniz.

Yatak odasının vazgeçilmezi

Alışveriş sırası yatağa geldiyse hangi modeli satın alacağınız konusunda işinizi kolaylaştıracak iki soru sormak yeterli. Hangi ölçü, hangi model? Bu iki soruya vereceğiniz cevaplarla en az 15 yıl rahatça kullanabileceğiniz bir yatak seçmiş olursunuz.  Piyasada birden fazla tek kişilik yatak ölçüsü olduğundan yetişkin ya da çocuğun kullanması önemli bir detay. Standart yatak 190x90 cm. Ancak dar alanlar için 190x70 cm de bulunuyor. Çocuk için yatak ölçüsü genellikle 140x70 cm oluyor.

Küçük eşyaları depolayın

Yatak odasının olmazsa olmazı şifoniyerler küçük eşyaları depolamak için ideal. Standarttan kısa ya da yüksek bir seçim yaparak odanızı gereksiz yere doldurmayın. Altı çekmeceli olanların standart derinliği 50 cm, yükseklik 76 cm civarında. Eni mekana göre değişse de ideal ölçü 152-155 cm. Daha uzun olanlar genellikle dolap kategorisinde değerlendiriliyor.

Başucunuz için

Yatağın tamamlayıcısı komodine karar verirken yüksekliğinin şilte ile aynı ya da 5-6 cm daha yüksek olması yeterli. Böylece kitabınıza ya da bardak gibi eşyalara uzanırken rahat edersiniz. İdeal bir komodin derinliği 60 cm civarında. Daha derin bir komodin mekan içindeki trafiği engelleyebilir. Karyolayla uyumlu olması şart değil ama benzer ayak formu, kulp gibi tamamlayıcı detaylarla bütünlüğü yakalayabilirsiniz.

Aksesuar ve tekstille tamamlayın

Ev dekorasyonunu en hızlı değiştiren basit, küçük ama etkili yöntem aksesuar ve ev tekstilleriyle farklı kombinler yaratmak. Mobilyalarınızı tamamlarken stilinizin sizi yönlendirmesine izin verin. Eğer vintage veya geleneksel bir stiliniz varsa eski bir radyo, nostaljik posterler ve klasik cam vazolar, çerçeveler atmosferi destekler. Daha etnik/otantik ya da eklektik olmak için etrafa heykelsi çiçekler, porselen vazolar, Çin işi teapotlar, kağıt fenerler serpiştirin ve desen temasına sadık kalmaya özen gösterin. Kır evi veya sahil evi tadında mekanlar için bolca çiçek ya da deniz kabuğu, eskitme beyaz ahşap aksesuarlar kullanın. Renklerinizse pastel tonlar ya da deniz mavisi, lacivert, krem olsun. Yalın İskandinav bir etki yaratırken siyah, beyaz kontrastlar üzerine geometrik desen kullanın.

Genel aydınlatma sağlıklı ve işlevsel olsun

Yaşam alanlarına aydınlatma seçerken çoğu zaman sade ve fazla dikkat çekmeyenlere yöneliyoruz. Oysa dekorasyonu destekleyen, mekanlarda ilginç odak noktaları yaratan sarkıt, abajur ve lambaderler mekanlara görsel anlamda hareket ve zenginlik kazandırıyor. Son yılların en popüler aydınlatmaları ise klasik abajurların yerini alan aplikler ve eskinin beş kollu avizeleri. Ancak doğru aydınlatma seçimi ve yerleşimi, enerji sarfiyatı ev yaşam konforu için gerekli bir uygulama. Böylece az vakit geçirdiğiniz bir odaya gereksiz masraf yapmamış veya tam tersi sık kullandığınız odaları loş bırakmamış olursunuz.

Zemin örtüsü: halı

Halı satın alırken hangi odada kullanılacağı ve direkt güneş ışığına maruz kalıp kalmayacağı birincil kriterler.

Kapladığı alan yüzünden yaşam alanlarında dekorasyon öğelerine zemin oluşturacağını unutmayın. Bu yüzden kumaş ve diğer yüzeyler ile harmanlanmış renkler tercih edin.

Modası geçmeyen bej, odayı olduğundan daha ferah gösterir. Ayrıca mavi, koyu yeşil, pembe ve toprak renkleri de sıkça  talep görüyor. Güneş ışığı almayan odalarda sıcak tonlar kullanmak mekanı ısıtır. Yeşil ve maviyse yatıştırıcı bir etki yaratır.

Mutfağın beyazları

Yeni evlenecek olan bir çiftin mutfak alışverişinde en büyük kalem şüphesiz beyaz eşya seçimidir ki teknolojinin de gelişmesi ile gerek gövde seçimi gerekse işlevselliği açısından incelendiğinde sayısız seçenekle karşı karşıyayız. Ankastre modellerin başı çektiği beyaz eşya seçiminde solo modeller de hala sıklıkla rağbet görüyor. İhtiyaç ve beklentilerinize karar verdikten sonra mutfağınızın stiline en uygun tasarıma yönelirken cihazlarınızın A enerji sınıfında olmasına da özen gösterin. Çünkü evinize herhangi bir elektrikli eşya alacaksanız artık A veya üstü enerji sınıfına ait ürünler temel bir gereklilik olarak karşımıza çıkıyor. Firmalar ürünlerini ‘A++’ adı altında sunarken, belki çoğunu kavrayamadığımız tekniklerle enerji sarfiyatını kısmayı da başarıyorlar. Yarım yıkama özellikleri, kapağı açmadan pişen yiyeceği daha iyi görmenizi sağlayan fırın camı ve tek bardaklık su ısıtabilen ısıtıcı gibi pek çok ürün kullanıcısına farklı şekillerde enerji tasarrufu sağlıyor. Beyaz eşyaların sadece beyaz olmadığı son dönemde rengarenk fırın, buzdolabı ve çamaşır makineleri de seçim yapmayı zorlaştıran bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

Artık yemek yapmak çok kolay

Hayatımızı kolaylaştıran mutfağımızdaki küçük kahramanlar da her gün çeşitlenen modelleri ve işlevsellikleri ile dikkat çekiyor. Elektrikli süpürgeden mutfak robotuna, doğrayıcıdan karıştırıcıya tost makinesinden ütü, meyve suyu sıkacağı ve su ısıtıcısına kadar küçük ev aletlerinde geniş bir ürün yelpazesi mevcut. Bu noktada önceliklerinizi belirleyerek neye ihtiyacınız olduğuna karar verdikten sonra alışverişe çıkmak evde oluşabilecek bir kullanılmayan eşyalar bölümüne de engel olacaktır. Küçük ev aletleri ile ilgili ihtiyaç listenizi belirledikten sonra öncelikle fiyatları ve teknik özellikleri baz alarak bir karşılaştırma sonrasında da seçim yapmanız önerilir ki bunun dışında az enerji harcayan bir cihaz olması da seçim yaparken öncelikli tercih sebebidir.

Sofranız süslü olsun

Keyifli zamanların geçirileceği sofra düzenlemeleri aynı zamanda özel anlara da ortak olacak detaylarla dolu olmalı. Çok parçalı bir yemek takımının yanı sıra gündelik kullanımlar için de gerekli olacak bir kahvaltı, yemek ve çay takımı ile bardak setleri her öğüne keyifli ve neşeli bir görünüm katacaktır. Bardak çeşitlerinden kupalara, çay setlerinden servis tabaklarına, servis altlıklarından çatal-kaşık-bıçak setlerine, farklı içeceklere yönelik kadeh çeşitlerine ve gerekli olabilecek her detaya ihtiyaç duyulacak olan bu yeni ev için oluşturacağınız alışveriş listenizi özel günlerde ve her an kullanabileceğiniz eşyalar olarak iki bölümlü oluşturmak işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Örneğin misafirleriniz için hazırlayacağınız bir yemek sofrasında kullanmak üzere düz açık renkli bir örtünün yanı sıra yine şık bir kahvaltı hazırlarken işinize yarayacak olan runner’lar ve kumaş peçeteleri ihtiyaç listenize eklemeyi unutmayın. Gündelik kullanımlarda ise tercihinizi leke tutmayan ve temizliği kolay olan seçimlerden yana kullanabilirsiniz. Bu tip bir seçenek size kolaylık sağlayacağı gibi uzun ömürlü bir kullanımı da beraberinde getirecektir.

Banyoya ufak dokunuşlar 

Banyonuzu yenileyecekseniz işe lavabo ve aynanın da yer aldığı bir banyo dolabı ile başlayabilirsiniz. Alacağınız dolabın ölçülerinin standart ölçülerde olmasına dikkat edin ki taşınmak zorunda kaldığınızda dolabınızı diğer evinizde de rahatlıkla kullanabilin. Ayrıca beyaz ve ahşabın bir arada kullanıldığı bir dolap tercih ederseniz her türlü banyo ile uyum sağlayacaktır. Yeni evinizde duş alanı da önemli eğer bir duşa kabin alacaksanız en önemli nokta ölçüleri. Banyonuzdaki alana bakın ve ölçüleri alın, duşakabininizi buna göre seçin. Klasik armatürleri her banyoda kullanabilirsiniz. Seçiminizi buna göre yapın.  

Bu bir ilandır.