Oda oda
aydınlatma

dergisi sizin için seçti

Yaşam alanlarını aydınlatırken odanızı hangi amaçla kullandığınızı da dikkate alın ve her odayı aydınlatmanın püf noktaları olduğunu unutmayın.

Oturma alanları

Aydınlatmanızı seçerken dikkat etmeniz gereken bazı önemli püf noktaları var ki bunun içerisinde aydınlatmanızı evinizin hangi köşesinde kullanacağınız ve odanızın dekorasyon stili ön sıralarda yer alıyor. Örneğin; arkadaş gruplarınızı ağırladığınız, film izlediğiniz ya da sadece günün yorgunluğunu attığınız oturma odanızın aslında çok fonksiyonlu bir mekan olduğunu varsayacak olursak bu noktada aydınlatma konusunda da birden çok ihtiyacı bir arada sağlayabilecek tasarımlar üzerine odaklanma gerekliliği dikkat çekiyor. Büfeniz için ideal olabilecek bir çift abajur, okuma köşenizde konumlandırabileceğiniz bir lambader veya mekanı aydınlatmanın yanı sıra duvarlarınızdaki tablolarınızı da biraz daha fark edilir hale dönüştüren ve mekan içerisinde dramatik bir görünüm sağlayan aplik formundaki küçük aydınlatmalar ile salonunuzda çeşitlilik yaratabilirsiniz. Modern ayaklı lambaderler ile yaşam alanınızda heykelsi bir duruş yakalarken yerde konumlandırabileceğiniz dekoratif aydınlatmalar ile ise sıra dışı bir görünüm elde edebilirsiniz.

01.

Homedit Loft Tasarım Tripod Lambader

02.

Philips Caress Krom Lambader

03.

Pierre Rucci 126 Lambader

Yemek odaları

Uzun dost sohbetlerinin gerçekleştirildiği yemek odalarında� yemek masasının üzerinde konumlandırılmış, merkezi ve tavandan sarkan aydınlatma grupları ya da yalın formlu ampuller, etkili bir sadelik sunarken aydınlanmayı da maksimum seviyeye doğru yükseltiyor. Böyle bir aydınlatma formülü ile tavana gömülen spotları da bir arada kullanarak ideal bir yemek odası tasarlayabilir ve misafirlerinizle keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Yemek alanlarında masanızın üzerini aydınlatmak için, yemeği ve karşınızdaki kişiyi rahatlıkla görebileceğiniz ve gözünüzü yormayacak bir ışık gerekliliği doğar. Ama bunu elde edebileceğiniz pek çok farklı tasarım varyasyonu ile de karşılaşabilirsiniz. Bu noktada köşeden aydınlatma ve endirekt aydınlatma gibi formüllerden yararlanabilirsiniz. Yemek odalarında sıklıkla karşımıza çıkan sarkıt tipi aydınlatma modelleri ile klasik anlayışı ve modernizmi bir arada harmanlamayı deneyin. Güncellenmiş klasikler olarak yorumlayabileceğimiz sarkıtlar, kullanım şekli ve günümüzde oldukça yaygın olup geçmişten ilham alan formları ile hayal gücümüzü zorlayan seçeneklerden. Çok kollu avizeler, pilise şapkalı modeller veya tekli sarkıt şeklinde uzanan tasarımlar dekorasyonunuza da bütünlük katacaktır.

04.

Begüsa Lüle Tekli Siyah Halatlı Camlı Avize

05.

Özcan Aydınlatma Asus 3'lü Kahverengi Avize

06.

Hepsiburada Home Yön 3'lü Avize

Yatak odaları

Bir dinlenme alanı olarak konumlandırılan yatak odaları için ise seçilecek olan aydınlatma, rahatlamayı sağlayacak nitelikte olmalıdır. Bu, mekanda gözü yorabileceği için tavan aydınlatmasından çok bölgesel aydınlatma kurgusu sağlayacak olan abajur, aplik ve lambader gibi öğelerden faydalanmak daha doğru olacaktır. Yumuşak ve odanın atmosferini bozmayacak tonlarda seçilen ve ışığı doğrudan yansıtmayan aydınlatmalar, yatak odaları için uygun bir tercih oluşturur. Okuma lambası olarak ise başucunuza doğru duvara monte edebileceğiniz hareketli bir gövdeye sahip akrobat aydınlatmaları seçebilirsiniz. Kıskaçlı ve komodin kenarına tutturulabilen tasarımlar da kullanışlılığının yanı sıra yerden kazanç sağlayan oda aydınlatmaları arasında yer alıyor.

07.

Superlight Kandilli Abajur Antik Eskitme

08.

Lana Vergine Serisi Krem Kumaş Başlıklı Abajur

09.

The Mia Led Abajur - Gold

Çalışma alanları

Aydınlatma çözümlerinin işlevsel bir şekilde uygulanması gerekliliğini taşıyan çalışma odalarında veya evinizin bir bölümünde konumlandırdığınız çalışma köşesinde ise ışık performansının en doğru biçimde sergilenmesi gerekliliği büyük bir önem taşıyor. Bu tip alanlarda sıklıkla ihtiyaç duyulan masa üzeri aydınlatması, hareket ettirilebilir ve ışık hüzmesinin doğrudan masaya ulaşmasını sağlayan bir tasarım ile sağlanabilir. Farklı stillere sahip bir masa lambası ile sıkıcı bir evrak parçasını bile olduğundan daha zevkli ve eğlenceli bir hale dönüştürebilmeniz mümkün.

10.

Trio Lighting Cobra Led Masa Lambası

11.

Homedit Ahşap Masa Lambası

12.

Moddy Serisi Oynar Başlıklı Masa Lambası

Bu bir ilandır.