Mutfakta neye yatırım yapmalı?

Mutfağınızda kapsamlı bir tadilat yapıyor ya da yapmayı planlıyorsanız; kullanım rahatlığı sunan, tasarruflu modüllerden ve yeni teknolojilerden haberdar olun ki doğru seçimleri yapmanız kolaylaşsın.

Kaliteli ve doğru zemin malzemesi: Trafiğin evde en yoğun olduğu alanlardan biri olan mutfak artık neredeyse evde geçirilen zaman dilimlerinin de kalbinde yer alıyor. Gerek ana yaşam alanlarının uzantısı olarak kurgulanması, gerekse yemek hazırlamak ve yemek için kullanılması mutfakta iyi bir zemin malzemesi tercihini önemli kılıyor. Mesela bu alanlarda seramik zemin karoları tercih ettiğinizde uzun yıllar değişiklik yapmadan kullanabilirsiniz. Millenium serisi karolar, Kalebodur.

Armatür: 
Mutfak armatürlerinin aç kapa sistemli olması yemek hazırlık esnasında kolaylık sağlar. Elleriniz yağlı ya da kirli olduğunda, musluğa güç uygulayarak açmanız zor olacağından aç kapa sistemler işinizi büyük ölçüde kolaylaştırır. Eviye bataryaları ile ilgili son yeniliklerden biri de dokunmatik sistemler. Böylece elleriniz doluyken de bataryanın ucuna ya da kumanda gövdesine dokunduğunuz vakit musluğu çalışır konuma geçirebilirsiniz.

Atık ayrıştırma ünitesi: 
Atık ayrıştırma sistemleri ile çöpleri en küçük parçalarına ayırmanız mümkün. Ayrıca bu üniteler çöpleri sınıfına göre ayırarak geri dönüşüme göndermenizi de sağlıyor. 

Tezgahlar: 
Tezgah satın alırken görüntüsü kadar tezgahın kullanışlı olup olmadığı ve maliyeti de büyük önem taşıyor. İdeal bir çalışma tezgahının ısıya dayanıklı ve leke tutmaz özellikte olması gerekiyor. Ahşap tezgahlar fiyatı bakımından neredeyse en hesaplı alternatiflerdir. Pek çok farklı doku ve renkte ahşap tezgah da bulmak mümkün. Bu özellikleriyle mutfağınızın stilini en çok tamamlayan ahşap tezgahı da bulabilirsiniz. Her yıl birkaç kez cilaladığınız takdirde kullanım konusunda sıkıntı da yaşamazsınız. Granit, dayanıklılığı en yüksek olan malzemedir. Ancak fiyatı bütçenizi biraz zorlayabilir. Corian tezgahlar hem renk ve dokuları, hem de kullanım kolaylığı ve hesaplı oluşlarıyla tercih edebileceğiniz tezgah alternatifleri arasında yer alıyor. 

Aydınlatma: 
Pek çoğumuz mutfakta uzun saatler geçirdiğimizden aydınlatma mutfakta önemli öğeler arasında yer alıyor. Mutfakta aydınlatma konusunda değerlendirilmesi gereken en önemli noktalardan biri de set arası. Çalışma alanının yoğunlaştığı bu bölgede yıkama-hazırlama aşamalarını kolaylaştırmak için florasan, led ya da spot modüllerden faydalanabilirsiniz. Dolap içlerinde aradıklarınızı rahatlıkla bulabilmek için hareket sensörlü aydınlatmaları da kullanabilirsiniz.

Beyaz eşya seçimi: 
İster iyi bir aşçı, isterseniz yemek yapmaktan hoşlanmıyor olun… Ailenize hazırladığınız yemekler ya da ağırlanan konuklar için harcanan enerji, farklı kullanım şekilleri ve işlevsellik artık beyaz eşyalar ile ilgili sıkça duyduğumuz kriterler arasında. Dokunmatik cam yüzeyli ocaklar, ızgara yapabilen modüller son zamanların en popüler seçenekleri arasında. Enerji yakın gelecekte çok daha pahalı olabilir, bu sebeple beyaz eşya satın alırken A sınıfı ve yanında eklenen artıların çok sayıda olmasına özen gösterin. Bugünlerde A+++ olanlara sahip olmak mümkün. Bu tarz tasarruflu cihazlarla eskiye oranla %75’e varan enerji tasarrufu elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seramik ve tuğla modası

Yatak odama