Mutfağında baharı hisset

0

Taze bir nefes

Dilara Karadeniz’in Trabzon’daki mutfağına küçük bir bahar çıkartması yaptık. Kişisel, mevsimsel ve yaratıcı dokunuşlar ekledik.

Renkli paspaslar, Mudo Concept/Trabzon. Desenli kurulama bezleri, cathkidston.com. Perde, English Home.

ÖNCE

NEYİ, NEDEN YAPTIK?
– Başlangıcı perdeler ile yaptık. Kışın kasvetli havasından kurtulmak ve mutfağa ferahlık getirmek için beyaz keten perde tercih ettik.
– Büyük parça, patchwork halıyı kaldırdık ve yere renkli örgü paspaslar serdik. Paspasları asimetrik yerleştirerek zemine küçük bir hareket kattık.
– Örgü ürünlerin baharlık versiyonlarına yer verdik. Mesela renkli flama ve kiraz süslemeleri ile sıcak, keyifli detaylar yakalamaya çalıştık.
– Biraz desenlendik, biraz renklendik. Kareli servis örtüleri kullanarak bahar enerjisini sofraya taşıdık.
– Sandalyelere çiçek desenli minderler dikerek rahatılığı pekiştirdik.
– Ve tabii ki, işin içine biraz da yaratıcılık kattık!

FİKİR 1: ÇİÇEK ÇEMBERİ İLE MASA DEKORASYONU
MALZEMELER: Ahşap kasnak • Renkli paket ipi • Çiçek • Fincan • Makas
YAPILIŞI: Ahşap kasnağa renkli paket ipleriyle fincanlarınızı ve çiçeklerinizi bağlayın. Aralarına paket iplerinden kestiğiniz farklı uzunluklardaki parçaları yerleştirip tavandan masanın üzerine çemberi sarkıtın.

FİKİR 2: PÜSKÜLLÜ SANDALYE SÜSÜ
MALZEMELER: Kendir ipi • Ahşap boncuk • Renkli kendir ipi • Makas
YAPILIŞI: Renkli kendir ipini başparmağınız dışarıda kalacak şekilde avuç içinizden 40 kere dolayın ve kesin. Oluşan yuvarlağın üst kısmını bir ipe bağlayın. Baş kısmını oluşturmak için bir iğneye ipi geçirin püskülün etrafına sıkıca dolayın ve en son iğneyi doladığınız yerden çıkararak düğüm oluşturun. Son olarak alt tarafta kalan ipleri tam ortasından eşit boyda makasla kesin. Kendir ipine ahşap boncukları dizin ve ipi düğümleyin. Boncuk yuvarlağının tam ortasına iki adet renkli püskülü bağlayın.

HAZIRLAYAN VE FOTOĞRAFLAR TUBA YÜKSEL

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.