Mürekkep lekesi nasıl çıkar? Kumaş, halı, parke, duvar

mürekkep-lekesi-nasıl çıkar
mürekkep-lekesi-nasıl çıkar

Mürekkep lekesi nasıl çıkar? Mürekkep lekesi herkesin zaman zaman karşı karşıya kaldığı inatçı lekelerden biri. Peki bu leke nasıl temizlenebilir? Mürekkep lekesini çıkarmanın yollarını anlatıyoruz.

MÜREKKEP LEKESİ KOT PANTOLONDAN NASIL ÇIKAR? *

Lekeye birkaç kez saç spreyi sıkmak, denenip onaylanmış bir yöntemdir. Yüksek miktarda alkol içeren bir sprey ile mürekkep lekesi henüz kurumadan müdahale etmeniz daha iyi sonuç verir.

Spreyi lekeye uygulayın ve kurumasını bekleyin. Bu sürede sakın dokunmayın! Ovalamak, mürekkebin kumaşa daha fazla işlemesine sebep olur. Alkol neredeyse anında mürekkebi kumaşın yüzeyine çeker, mürekkep köpüklenir ve kurur. Böylelikle bir bıçak yardımıyla kumaştan kazıyabilirsiniz.

MÜREKKEP LEKESİ KUMAŞLARDAN NASIL ÇIKAR? *

Tüm kumaşlarda; genellikle sütle çıkan mürekkep lekesi bu taktikle de çıkmıyorsa, bölgeyi önce limon suyuyla ardından beyaz sirkeyle bastırmadan ovabilirsiniz. Kumaşınız beyaz ise sulandırılmış çamaşır suyu ile silebilirsiniz.

DUVAR KAĞIDINDAN MÜREKKEP LEKESİ NASIL ÇIKAR? *

Duvar kağıdında mürekkep lekesi oluştuysa bunu kolayca çıkarabilirsiniz. Bir silgi ile yumuşak hareketlerle lekeyi silmeyi deneyin. Bu şekilde çıkmazsa soğuk suya batırdığınız bir bezle silin ve kurulayın.

HALIDAKİ MÜREKKEP LEKESİ NASIL ÇIKAR? *

Süt ve nişasta ile macun kıvamında bir karışım hazırlayın. Karışımı lekenin üzerine koyun ve 2 saat bekleyin. Karışım lekeyi içine çekecektir.

Sıcak su, bir çorba kaşığı beyaz sirke ve sıvı bulaşık deterjanı ile hafif mürekkep lekelerini halı ve perdeden çıkarmanız mümkün. Daha ağır lekeler için mutlaka kimyasal kullanmanız gerekir ki lekeyi çözebilsin.

PARKEDEN MÜREKKEP LEKESİ NASIL ÇIKAR? *

Cilalı parkeye bulaşan mürekkep lekesi nasıl çıkar? Sıcak suyun içine sıvı sabun ekleyin ve parkenin üzerine dairesel hareketlerle sürün. Leke çıkacaktır.

MÜREKKEP LEKESİ İLE DEKOR *

Düz beyaz porselen ve seramiklerin üzerindeki gelişigüzel lekeler bile vazo ya da şamdan gibi dekoratif aksesuarlarınızda hoş bir desen olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yeşil-dekorasyon

Yeşil ev dekorasyonu ve stilin hızlı şifreleri

sera-nasıl yapılır

Basit bir serada neler olmalı? Bitkilerinizi koruyun