Ev turu: Mücevher tasarımcısının Londra’daki eklektik evi

Mücevher tasarımcısı ve sosyal antropolog Pippa Small’un kuzey Londra’daki eklektik dairesi, ışıltılı rekleriyle sahibinin kabilelere olan hayranlığını yansıtıyor.

Pippa’nın renkli salonu uzun yıllar yaşadığı Afrika’dan derin izler taşıyor. Aksesuarlarda bu etki daha da dikkat çekiyor.

LONDRA’DAKİ DAİREYE AFRİKA’NIN YEREL DOKUNUŞLARI

Yıllarca sosyal antropolog olarak Ruanda’nın Batwa bölgesinde ve Kalahari çöllerinde yerel halk ile iç içe yaşayan Pippa Small, Londra North Kensington’da bir apartmanın beşinci katında yer alan dairesinde, Afrika’nın yerel dokunuşlarıyla rengarenk bir yaşam alanı oluşturmuş. Aynı zamanda mücevher tasarımcısı olan Pippa’nın dünyanın bir çok yerinde mağazası bulunuyor.

Londra ve Beverly Hills’deki mağazalarının müşterileri arasında Nicole Kidman, Cameron Diaz, Julia Roberts, Uma Thurman ve Reese Witherspoon gibi dünyanın en göz alıcı kadınları da yer alıyor.

“BU EV HEM DAHA BÜYÜK, HEM DE BALKONLU”

Pippa, mücevher tasarımcılığının yanı sıra Afganistan’da bir yardım kuruluşunda Afganlı kadınlara workshoplar düzenliyor ve yılın neredeyse yarısını seyahat ederek geçiriyor. Pippa bu eve taşınmadan önce iki ay boyunca Nothing Hill’de ev aramış. Çok daha küçük dairelerin çok daha pahalı olduğunu görünce North Kensington’a taşınmış. “Üstelik bu ev hem daha büyük, hem de balkonlu…” diyor.

Salondaki L kanepe Designer’s Guild’dan alının çingene pembesi kumaşla kaplanmış. Orta sehpanın üzerini ise Bolivya’dan alınan kilim süslüyor.

DUVARLAR BU EVİN EN DİKKAT ÇEKİCİ DETAYI

Salon lavanta rengine boyanmış mesela. Duvarlardaki resimlerin bir kısmı Pippa’nın sanatçı olan kardeşi Alex’in eseri. Designer’s Guild’dan alınan kumaşlar eve daha da hareket katmış. Büfe ise Pipa’nın annesinden hatıra. İçinde, Fas’tan Japonya’ya kadar birçok ülkeden aldığı aksesuarları sergiliyor.

Salonun yemek bölümünde ham ahşap bir masa tercih edilmiş. Bu masa Pippa’nın annesinden kalma. Masanın etrafına yastıklarla kaplanmış bir kanepe ve farklı sandalyeler yerleştirilmiş.

EŞYALAR ANILARLA DOLU

Mavi dolapların haricinde mutfakta, Ikea’dan alınan bol çekmeceli bir dolaba daha yer verilmiş.

Pippa, evinde, satın aldığı eşyalara anılarını eklediğini söylüyor. Bu yüzden nereye giderse gitsin onları da yanında taşıyormuş.

DERLEYEN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ
FOTOĞRAFLAR: GAP INTERİORS/ALUN CALLENDER/PIPPA SMALL
Evim Dergisi 2018

İstanbul Akatlar’da şehrin içinde gizli bir cennet!