Modern rustik mutfaklar

0

Mutfakta popüler bir eğilim: Modern rustik

Ona “yeni rustik” dersek yanılmış olmayız; çünkü son zamanların popüler eğilimlerinden olan bu stil endüstriyel, country ve modern stilin bir karması olarak karşımıza çıkıyor.

RUSTİK MUTFAKLARIN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ
“Rustik stildeki mutfakların en önemli özelliği doğal ürünlerin ağırlıklı olmasıdır. Ahşabın natürel dokularını çokça görürüz; çünkü ahşabın ham ve işlenmemiş olması en belirgin özelliği. Rustik tarzı mutfağın trend olmasının sebebi dünyada her şeyin doğaya dönüş akımından etkilenmesinden kaynaklanıyor. Rustik, country tarzı dekorasyona çok yakın bir tarzdır, bundan dolayı country stil ile kombinleyebileceğimiz gibi modern mutfaklarda da çok şık bir birliktelik oluşturabilir.” Mimar Orhan Madenoğlu, Septagram

Dokunulmamış olana dokunun
Neredeyse hiçbir değişime uğramadan ve işlenmeden mutfaklarda yer alan yüzeyler country-rustik tarzda yaygın bir malzeme tercihi. Ahşap tavan, kiriş, panel duvarlar masif mutfak dolapları stilin temel bileşenleri.

İleri teknoloji
Modern-rustik mutfaklarda vintage bir detay olan kuzinelerin en akıllı hallerini görebilirsiniz. Doğal yüzeyler ve modern elektrikli gereçler rafine bir yaşam anlayışını dabir araya getiriyor.

Ufak bir değişim
Mevcutta modern, country ya da endüstriyel tarzda bir mutfağınız varsa rustik stilde bir mutfak adası ile bile mekanın ısısını yükseltebilir ve bir stil karması meydana getirebilirsiniz.

Geniş yüzeyler
Zemin her zaman mekanda fon diyebileceğimiz bir dekoratif ögedir. Tıpkı duvarlar gibi… Bu tarz geniş bir yüzeyde değişim yaparak da mutfağınızda rustik bir görünüm elde etmeniz mümkün.

Geri dönüşüm
Son derece çevreci bir stil olarak da karşımıza çıkıyor. Eski mobilyalar, kapı ya da pencereler rustik bir mutfakta çekmece ya da dolap kapaklarına pekala dönüşebilir ya da raf sistemi olabilir.

Renk tercihi
Dar ya da küçük bir mutfağınız varsa ve kahverenginin mutfağınızı karanlık gösterdiğini düşünüyorsanız o halde natürel dokuları beyaza boyayarak kullanabilirsiniz. Böylece aydınlık bir mutfak elde edebilirsiniz

Küçük detaylar
Vintage ya da eskitme mobilyaları modernize etmeyi unutmayın. Ya da satın alacağınız mutfakta sessiz ray sistemleri, akıllı menteşeler olup olmadığını kontrol edin.

Hızlı etki
Duvar ve zemini değiştirerek de pratik yoldan rustik bir atmosfer elde etmeniz mümkün. Bunun için olabildiğince gerçek taş paneller ya da taş panel görünümlü duvar kağıtları kullanabilirsiniz.

Metal-ahşap ikilisi
Modern mimaride Art Deco tarzı metal detaylar oldukça popüler. Dekorasyon da bir istisna değil. Rustik stilde metal ayak ya da yüzeylerin beraber kullanıldığını, sonucun ise çok şık olduğunu görebilirsiniz.

Odak noktası: Depolama
Country tarzı mutfaklarda çokça rastladığımız açık raf sistemleri kancalar ve büfe tarzı depolama üniteleri rustik stilde de geniş yer tutuyor. Zamansız bir seçim yapabilirsiniz.

Lue mutfak adası, Crate&Barrel.
Bertazzoni marka odun fırınlarından ilham alınarak tasarlanan kuzine fırın, Enplus.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.