Modern bohem ruh

0

Şehrin bohem ruhunu temsil eden semtlerinden Cihangir’deki ev, 60 yıllık eski bir İstanbul apartmanında konumlanıyor. Bizi ferah ve sıcak dekorasyonuyla içeriye davet ediyor.

Cihangir’in keyifli sokaklarından birindeyiz. Ziyaret ettiğimiz ev, büyüleyici bir Boğaz manzarasına sahip. Ev sahibi Cast İstanbul’un ortağı Kadir Akkuş, bu eve 2012 senesinde taşınmış. Bekar bir erkek olarak kendi dekore ettiği evi, tek kişilik yaşam için oldukça konforlu ve ideal döşenmiş.

Habitat’tan seçilmiş yemek masasının altına Sultanahmet’ten alınmış birkilim serilmiş. Vazo olarak İkea’dan beyaz metal sürahi kullanılırken avizeler Şişhane’den, mavi perdeler English Home’dan, özel imalat ayna altındaki ünite Çukurcuma’dan alınmış.

“Şehrin kalbine yakın olup eşsiz İstanbul manzarasına hakim bir evde oturmak bence büyük şans,” diye anlatmaya başlıyor Akkuş ve “Evin konumlandığı apartmanın belli bir tarihi yok ama eski bir apartman olduğu için bir ruhu var. Döneminin modern çizgisinde inşa edilmiş. Evim apartmanın üçüncü katında yer alıyor. 120 metrekare olan ev iki yatak odasına sahip. Salon ve yemek bölümü bir arada olup mutfak açık planda kurgulandı. Banyo dışında bir de depo gibi bir çamaşır odası mevcut. Ben eve taşındığımda oldukça bakımsız haldeydi. İç  mimarisinde yıkım-döküm anlamında değişiklikler yapıldı. Kiriş ve kolon saklama adına asma tavan ve duvar kaplamaları yapıldı. Karanlık mutfağa ışık vermek için mutfak duvarı kırıldı ve salona dahil edildi. Eski parkelere sistire yapıldı. Banyo zeminine çini döşenirken aynı çini duşta da devam ettirildi. Hatta aynı çini, salon ve yatak odalarının önündeki balkonda da kullanıldı. Ev genelinde renk olarak duvarlar beyaza boyandı. Böylece ev daha ferah ve geniş bir atmosfere büründü. Ayrıca canlılık ve dinamiklik adına eşyaların renklerinde enerji yayın tonlar tercih ettim, salondaki L-kanepenin sarı rengi gibi. Bu renk evin tüm havasını değiştirdi. Salon perdelerinde gökyüzünü ve denizi eve dahil eden maviyi tercih ederken odaların birinde siyah, diğerinde kahverengi perde kullandım. Aydınlatma sistemi olarak sarkıt tavan aydınlatmaları kullandım. Çok fazla halı sevmediğim için sadece yemek masasının altında bir kilim kullandım. Evimin dekorasyon alışverişini Mudo Concept, Ikea, Tepe Home, Habitat, Yastık by Rıfat Özbek, English Home, Şişhane ve Çukurcuma’daki eskici ve antikacılardan yaptım. Az ve öz eşya ile dekorasyon çalışmaları 2 ayda tamamlandı ve bu oldukça keyifli bir süreçti.” diye ekliyor.


Banyoda İkea lavabo dolap ünitesi ve sarkıt tavan aydınlatma tercih edilmiş. Banyoya karekterini veren zemin çinileri yine Kale Seramik’ten seçilmiş.

Mutfak yerine göre özel imalat olup tezgah üstüne meşe kaplanmış.

 Yataklar İkea’dan seçilirken komodinler ve ahşap dolaplar Habitat’tan alınmış. Kırmızı başucu lambası Tepe Home’dan, sarkıt tavan aydınlatma ise Şişhane’den.

HAZIRLAYAN RANA KORGÜL FOTOĞRAFLAR KADİR AŞNAZ

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.