Modern bir sığınak

0

Küçük ve bol yeşili olan sitede sahiplerinin renkli dünyasını yansıtan bir evdeyiz. İstanbul Boğazı’nın Karadeniz çıkışını seyre dalan bir ev burası…

Sarıyer’de derin bir vadiye doğru bakan bu ev, konumu itibariyle çok etkileyici. Bir taraftan Boğaz’ın yeşil tepelerine, bir taraftan da Karadeniz çıkışının derin maviliğine doğru eşsiz bir manzaraya ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık 8 villadan oluşan sitenin tamamı üç katlı evlerden oluşuyor. Ortak alanda ise herkesin kullanımına açık büyükçe bir havuz ve geniş çim alanlar yer alıyor. Evlerin verandaları da bu yeşil alana açılıyor. Oturma odası hatta yatak odasından bir adımla bahçeye ya da verandaya çıkmak mümkün.
Evde sık sık misafir ağırlandığı için alt katta ve en üst katta birer konuk odası planlanmış. En alt kat genişçe bir salonun ve ufak bir mutfağın olduğu, havuza doğrudan cephesi olan bir kat. Özellikle burası yazın neredeyse ailenin bütün zamanını geçirdiği alan. Hem barbekü hem de havuz başı davetleri için çiftin evi uğrak bir adres oluyormuş.
Çiftin kendilerine ait bir aile şirketleri bulunuyor. Aslında yoğun çalıştıklarını ancak evde çocuklarla vakit geçirmek için her fırsatta vakit yaratmaktan geri durmadıklarını belirtiyorlar. Tüm bu tempoya rağmen haftada en az 2-3 kez misafir ağırladıklarını söylüyorlar. Evin sahibi, yakın çevresi tarafından gurme olarak biliniyormuş. Ev sahibesi bu açıdan çok şanslı olduğunu anlatıyor. Eşi sayesinde neredeyse hiç yemek yapmadığını, kalabalık misafirleri bu şekilde çok rahat ağırlayabildiğinden bahsediyor. Çoğunlukla havuz başında aperatiflerle başlayan gün, sonrasında bahçede müzikli akşam yemeği formatına dönüşüyormuş. Ev sahipleri aslında belli bir stil  tercihleri olmadığını ancak daha modern, işlevsel bir yaşam alanı tercih ettiklerini belirtiyorlar. Klasik stil ise her zaman kaçındıkları bir tarz olmuş. Yalın çizgiler, doğal malzemeler, yer yer renkli köşeler evin karakteristik görünümünü oluşturuyor.

FOTOĞRAFLAR SOLDAN SAĞA
Mutfağın şekli hiç değiştirilmemiş. L çizen kullanışlı mutfakta beyaz hakim. Yemek masasının olduğu köşe ise oldukça renkli. Tadilat öncesi bu mutfak olduğu gibi kahverengiymiş. Bütün dolaplar sökülüp beyaza boyanmış.
Küçük kızın odasına pembe-beyaz hakim. Annenin en sevdiği parçalar ise Zeyno’nun bebekliğinden kalma pabuçları. Bunları raflarda aksesuar gibi sergilediğinden bahsediyor bize.

HAZIRLAYAN İLKE YILMAZ FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.