Misafiri bol neşeli bir ev

Fazlalıklardan arınmış, mütevazı ve ferah bir ev. Tarabya’da bir koruyu ve boğazı seyredalan, misafiri ve eğlencesi bol bir eve konuk oluyoruz.

Tarabya’da yemyeşil bir koru içinde eski bir İstanbul apartmanı. Özel bir hikayesi yok bu yapının ama sakinleri çok renkli insanlar. Biz ise iletişimci olan Esma Yağcı’nın evine konuk oluyoruz. Hemen yanı başında ise soprano bir komşusu var. Ev koruya baktığı için soprano dostu ile beraber akşamları harika müzik ziyafetlerini birlikte yaşamaya bayıldıklarını anlatıyor.

Yaklaşık bir buçuk sene önce bu eve taşınan ev sahibesi evin dekorasyonunda bir mimardan danışmanlık almamış ama ancak kendisine tadilat sürecini sorduğumuzda bize bunun bitmeyen bir süreç olduğundan, yaşadığı sürece evdeki değişimin devam edeceğinden bahsediyor.

Ev sahibesi yalnız yaşamasına rağmen evinde bolca konuk ağırlayan biri. Ana yaşam alanı ile mutfağın aynı mekanda yer alıyor olması bu açıdan çok büyük bir avantaj. Konuklarıyla her an iç içe bir hayat yaşayabiliyor. Esma Yağcı organizasyon işinde olduğu için evde sık sık parti de düzenliyor. Bu partiler genellikle 40-50 kişilik oluyormuş. İlk olarak bu evde 29 Ekim’de Cumhuriyet Bayramı partisi yapmış. O zaman henüz tüm komşular ile tanışma fırsatı bulamamışken gecenin ilerleyen saatlerinde hepsi ile tanışma fırsatı yakalamışlar! Bu konuda çok şanslı olduğunu düşünüyor.

Mobilyalar farklı lokasyonlardan alınma. Tuna Ev, Mudo Concept gibi markaların yanı sıra Horhor’dan alınan parçalar da mevcut. Ya da aile yadigarıyla.

Aydınlık ve ferah bir atmosferi olan bu evde duvarlarda kırık beyaz tonlar hakim. Sadece şöminenin olduğu alanda duvar kağıdı uygulanmış.

Bu evde zamanın çoğu çalışma alanı ve ana yaşam alanında geçiyormuş. Kütüphanenin yarısı düzenli yarısı ise karışık gibi görünse de aslında hepsinin kendi içinde bir düzeni var. Çalışma alanı kışın aynı zaman da kış bahçesi işlevi de gördüğü için dostlarla uzun akşam yemeklerine ev sahipliği yapıyormuş.

Yatak odası oldukça sade döşenmiş durumda. İkinci el eşyalar bu odanın sade atmosferine sofistike bir
görünüm katıyor. Burada bu kadar az eşya olmasının ana sebeplerinden biriyse ev sahibesinin uyandığında ağaçları her daim görmek istemesi.

HAZIRLAYAN İLKE YILMAZ FOTOĞRAFLAR AHMET GÜL/PTS

Ne Düşünüyorsun?

Yorum lar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

2017’de renklerle yeşilleniyoruz

Tatlı kaçamaklar