Minimalizme sıcak dokunuşlar

Dekorasyon stilleri içinde en uzun soluklularından olan minimalizm şekil değiştirerek mekanlara girmeye devam ediyor.  Beyaz, siyah ve metale daha çok renk ve sıcak dokular eşlik ediyor. 

Minimal stilin en popüler desenlerinden geometriyi bol renkle birlikte kullanın. 
Geniş kanepenizin yanına kullanacağınız şeffaf sehpalar görüntüyü de kesmez. 
Italian Glam koleksiyonu, www.heals.co.uk

Leonardo Da Vinci’nin “yeni sofistike stilin inceliği yalınlık” teoremine katılıyorsanız minimalist bir ev dekorasyonu tam size göre. Ancak son yıllarda soğuk, fazla steril, hatta anti 
davetkar olarak yorumlanarak eski önemini yitiren yalın minimalizm yeni renk, desen ve doku paletiyle güncelliğini korumaya ısrarlı görünüyor. Yeni haliyle oldukça sıcak ve davetkar olan minimalist stilin en dikkat çeken iki detayı yumuşak hatlı formları ve canlı renkleri. Elbette sadece bu değil. Venge gibi koyu ya da açık meşe gibi soğuk ahşap tonlar yerine, açık ceviz, armut ve kayın ağacının sıcak tonları da değişimin öne çıkan unsurları. 

Rasch Just Me koleksiyonu
duvar kağıdı, Hanna Home
.

Winijoy renkli deri

armut koltuklar, 

Bellona.

10 adımda sıcak minimal:
Belki de İskandinav ülkelerinin sıcak atmosfer yaratma çabaları sayesinde yeniden şekillenen bu stili uygularken doku, malzeme ve desen seçimlerinde olduğu kadar ışık ve renk tercihlerinizi de değiştirmeniz gerekiyor. 

1. Yün halılar, geri dönüştürülmüş ahşap yemek masası ya da sehpalar, bal mumu mumlar ve keten masa tekstilleri gibi yüzde yüz doğal malzemeler kullanın.

2. Monokrom renklerin hakim olduğu minimal dekorasyonu biraz ısıtmak için kalın el örgüsü, yün döşemelik, döküm metal gibi yoğun dokulu seçeneklerle sıcaklık ekleyebilirsiniz. Üstelik çiçekli basma ve fırfırların yaratacağı vintage etkiyi de engellersiniz. 

3. Ağaç dalları, minik bahar çiçekleri, yapraklar ve çakıl taşları gibi doğadan tesadüfen topladığınız dekoratif alternatifler dekorasyona organik formlar ekleyerek naif bir minimalizm yaratır. 

Betty kumaş başlıklı yatak: 

2.732 TL., B&T.

Tafo kanepe, Nota Mobilya.

 4. Boya renklerini değiştirmek bir mekanı yenilemek için uygulayacağınız en kestirme yol. Minimalizmin ana rengi beyaz duvarlardan kurtulun ve hardal sarıdan tatlı bejlere kadar uzayan renklerden birini ya da birkaçının farklı tonlarını uygulayın.

~Stilize desenler ve mor, sarı gibi çarpıcı renkler minimalizmin “less is more” felsefesiyle çakışsa da sıcak versiyonunda mekanlara hareket kazandırıyor, İkea.

5. Stili çok iyi yansıtmasa da birkaç eskitme ya da geri dönüştürülmüş mobilya eklemek akıllıca olabilir. Bunun için ahşap üzeri patine bir masa, ekolojik malzemeden tabureler, ham ahşap üzeri doğal eskitme cilalı koltuk ve sandalyeler kullanılabilir. 

Silva Lamp abajur: 
299,95 TL., Zara Home.

6. Gri, siyah, bej kadar artık turuncu, yeşil, kırmızı, mavi ve sarı gibi neon renkleri de yer alıyor. Özellikle minimal formlu mobilyalar için bu renklerde döşemelik kumaşlar seçebilirsiniz. 


7. Bürüt beton ya da beyaz zeminde geometrik desenli ama bol renkli bir halı ve ona eşlik eden yastıklar minimal havayı bir anda tazeler. 

Yün dokulu mumlar: 

24,90-29,90 TL., Debenhams.

8. Sıcak minimal stilin yuvarlak hatlı mobilyalarını fazla geniş olmayan bir evde kullanırken, şeffaf tamamlayıcı mobilya ve aksesuarlar eklerseniz mekanı daraltmazsınız. 

Delano koyu kahve deri kanepe, 
Enne.

Sera pembe “L” kanepe, 
Bilgili Mobilya. 

 

9. Sıcak minimal stilin bir başka önemli özelliği hantal ve fazla yer kaplayan geniş mobilyalar yerine çok daha ergonomik ve pratik olanlara yer açması. 


Gama kanepe:1.066 TL.,

Nota Mobilya

 

Vogue şifoniyer,
 Casa Mobilya. 

10. Minimalizmin koyu renklerinden vazgeçemiyorsanız evinize dokularla sıcaklık katabilirsiniz. Koltuk, kanepe ve puflar için deri, keçe, fitilli kadife ve yünlü kumaş kullanışlı seçimler. 

Yalın masanız renkli sandalyeler 
ve desenli servislerle soğuk etkiden uzaklaşıyor, 
Ligne Roset. 

Eijffinger doğa desenli
duvar kağıdı 

(232x 280 cm) 240 Euro, Lot. 

 . 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siz odanızı nasıl hayal edersiniz?

Yatak odasında gösteriş zamanı