Maviye uzanan kumsal evi – Evim

Maviye uzanan kumsal evi

Tüm dünyayı karış karış gezdikten sonra Cape Town’u memleketi olarak kabul eden bir ailenin evi bu. Aslen Parisli olan çift, şimdilerde Bakoven Kumsalı’nda mavi ve yeşilin tadını çıkarıyor.

Evdeki geniş ve yer yer yuvarlak pencereler ona denizci havası katıyor. Evin dışını ören Maroken tarzdaki çini karolar ise tam bir sanat eseri. Bu çiniler Marakeş’te yaşayan aile dostları Samuel ve Caitlin Dowe çiftinin onlara ev hediyesi.

Deniz bu evde çok büyük bir rol oynuyor. Maddox’ların evi sadece 180 derece panaromik olarak Atlantik Okyanusu’nu görmekle kalmıyor; aynı zamanda hemen hemen evin tüm odalarında çiftin Güney Afrika’da görmüş oldukları mavi ve yeşil tonlarındaki duvarlar renk oyunları yaratıyor. Evi dekore ederken sanatçıların eserlerinde kullandıkları renklerden çok fazla ilham almışlar. Örneğin Paul Senyol ve Andrzej Urbanski gibi. Ev sahibesi Ashley Fransa’dan buraya taşınmadan önce Güney Afrika tasarımını çok fazla araştırmış. İki ressam ile ilgili öğrendiği çok çarpıcı bir detaysa her ikisinin de Cape Town’da olduğu, aynı galeri tarafından temsil edildiği ve çok iyi iki dost oldukları olmuş. Eve ilk taşındıklarında zemin tıpkı okyanusun dalgaları gibi dalgalıymış. Sıfırdan tadilat yaptırarak zeminin dümdüz olmasını sağlamışlar. Evdeki mobilyaların pek çoğu Afrika’nın farklı yerlerinden getirtilmiş. Bir kısmı da Fransa’dan Cape Town’a taşınırken yanlarında getirdikleri mobilyalar. Çiftin Afrika’ya taşınma hikayesine gelince… Ashley, Princeton Üniversitesi’nde henüz lisans öğrencisiyken bir siyaset profesörü dünyada bazı insanların bir Afrika sineği tarafından ısırılmış gibi adeta buradaki hayata bağımlı, ona bir kez alıştıktan sonra ondan kopamaz bir tavır sergilediklerinden bahsetmiş.

Ashley bir ödevi için 1994’te burayı ziyaret ettiğinde işte bu salgın onun için de başlamış. Fulbright bursu ile mezun olduktan sonra master’ını yapmak üzere Güney Afrika’ya dönmüş ve tam iki yıl burada yaşamış. O zaman Camps Burnu’nda kalmış. Şimdiki evlerine çok yakın olan ve en az onun kadar eşsiz bir kumsalı olan bir yer burası.

Ashley’nin biricik aşkı ve eşi ile tanışma hikayesi ise yine bu konar göçer hayat esnasında olmuş. Her ikisi de birbirinden habersiz Los Angeles’ta yaşarken arkadaşları tarafından bir akşam yemeğinde tanıştırılmışlar. Sonrasında birlikte Paris’e taşınmışlar. Şimdilerde bu güzel anıları hatırlayarak iç çekiyorlar.

Kendilerinin de söylediği gibi: “Her şey çok büyüleyiciydi. Karanlık bir Paris akşamı, kış mı kış, soğuk mu soğuk… Her şeyi bir anda geride bırakarak, bir Güney Afrika sabahında yazın güneşine açtık gözlerimizi.”


Holde asılı olan fotoğraf Karine Laval’ın imzasını taşıyor. Bu fotoğraf çift için çok büyük önem taşıyor. Çünkü Ashley’nin, kocasına düğün hediyesiymiş. İki kızı konu alıp daha sonra da çiftin de iki kız çocuğa sahip olması da onlar için mucizevi bir şeymiş. Antredeki hem askılık hem de dresuar Johannesburglu tasarımcılar Dokter ve Misses’in imzasını taşıyor.

Hasır mobilyalar, Zambiya, Kenya ve Uganda’dan. Deniz kabuklarının tamamı Madagaskar’dan. Kahve masası, Nijerya, koltuklar, Malawi’den. Cam kavanozlar Swasiland, keten kumaşlar Güney Afrika ve Kamerun’dan.

1960’ların stilini taşıyan daybed Mies van der Rohe marka. Yan sehpa ise Güney Afrika’da Mud Studio adlı bir dükkandan alınmış. Malawi işi halı ise Ashanti Design’dan. Burası Cape Town’da çok zevkli ürünler satan bir mağaza. Masa ise iki tasarımcının imzasını taşıyor: Pedersen ve Lennard. Yastıklar Malawi’de bir dükkandan, People of the Sun. El yapımı kilim, Marakeş’te bir bit pazarından.


TASARIMCI İMZASI

Masanın her iki başında yer alan sandalyeler Fransız mobilya tasarımcısı Constance Guisset’nin imzasını taşıyor. Parlak baskılı sandalyeler Güney Afrikalı moda tasarımcısı Sandalene Dale-Roberts’ın elinden çıkma. Avize, Atelier Areti, içinde meyvelerin olduğu kase Wonki Ware tasarımı. Güney Afrika’daki George mağazasından alınmış.

SÜKUNET
Konuk odasındaki nevresim takımları, La Redoute mağazasından. Turkuaz tonlarıyla yastıklar, evin serin atmosferini tamamlıyor. Yastıklar, Keiskamma Art Project.


ÇARPICI ZITLIK
Çiftin yatak odasına hakim olan mavi ton, Güney Afrikalı bir ressam olan Paul Senyol’un atölyelerine yapmış oldukları bir geziden ilham alınmış. Holde yer alan tablo da bu ressamın imzasını taşıyor.

Vazodaki çiçek Güney Afrika’nın ulusal çiçeği sayılıyor.Yatak odası açık planlı olarak kurgulanmış. Böylelikle ebeveyn banyosundan duş alırken denizi görmek mümkün olabiliyor. Mini pencereden ise arka bahçenin yemyeşil ağaçlarını seyretmek mümkün. Deniz kabuklarından yapılma kolye, Madagaskar’dan.

ZAMANLAR ARASI
Kırmızı-yeşil renkli tablo 1960’larda yapılmış. Çift bu tabloyu Los Angelas’ta yaşarken satın almış. Tabloda Sister Corita isimli bir rahibe Vietnam Savaşı’nı anlatıyor. Tüp formlu koltuklar Mies van der Rohe marka. Sehpa ise Kartell’in.

DERLEYEN İLKE YILMAZ FOTOĞRAFLAR GREG COX/ BUREAUX.CO.ZA/GAP INTERIOR

Bir Cevap Yazın