Londra'da renk tutkunu mekanlara sahip evdeyiz – Evim
ev-gezmesi
ev-gezmesi

Londra’da renk tutkunu mekanlara sahip evdeyiz

Güneybatı Londra’da yer alan Bennett’lerin evi renge tutkun mekanlarla dolu. Katherine Bennett, tasarım yeteneğini sergilediği evini eski, yeni ve yenilenen eski seçimlerle dekore etmiş.

Bazen sakin eğlencelere sahne olan, bazen de sadece sohbet edilen ya da kitap okunan sessiz bir köşeye dönüşen salon, desenli koltuklarla hareketlendirilerek yumuşak kahverengi ve turuncu renk karışımlarıyla çevrelenmiş.

Eldekini en iyi şekilde değerlendirme konusunda uzman olan Dekoratör Katherine Bennett, eşi Stephen’e işi sebebiyle tahsis edilen bu evi rahat bir yuvaya dönüştürmeyi başarmış.

“CANLI BİR YAŞAM ALANI OLMASI BENİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

“Basit mobilyalı ve çok az konfora sahip, soğuk ve eski bir ev değildi hayalimdeki. Evimin, aileme ve misafirlerime hoş geldin diyen canlı bir yaşam alanı olması benim için çok önemli” diyen Katherine, yıllar içerisinde biriktirdiği eşyalarla dekore ettiği evini rengarenk ve etkileyici bir görünüme kavuşturmuş.

“RENKLERE OLAN TUTKUMU AÇIĞA ÇIKARMAK İSTEDİM”

Katherine, yıllarca Terence Conran and Designers Guild için çalıştıktan sonra 2007 yılında dekoratör olarak tasarım dünyasına girmiş. “Bir tasarımcı olarak müşteriniz ne istiyorsa onu hayata geçirmeye çalışıyorsunuz ancak sanıyorum ki kendi evimin bu kadar renkli olması son beş yılda nötral temalı evlerle fazla vakit geçirmiş olmamdan kaynaklanıyor. Parlak turuncular, kırmızılar, sarılar, yeşiller, pembeler, maviler ve daha birçok renk… Sadece renklere olan tutkumu açığa çıkarmak istedim. Dışarı çıktığımda çimlerle gökyüzünün rengini ya da şu ofis binasıyla önündeki turuncu arabayı düşünüyor olurum. Buna hiç ara vermem.”

YEMEK ALANI

Eski ahşap sandalyeler neredeyse 25 yıllık olmalarına rağmen sağlam tasarımları cezbetmiş onu. Her birini mavi, turuncu, yeşil, pembe renklerin canlı tonlarına boyayarak yeniden hayata döndürmüş. Pencerede kullanılan renkli ve desenli stor perde de yine mutfağa hareket katan detaylardan.

Evde birkaç yıl yaşayıp, evini istediği gibi dekore edip birkaç odayı değiştirdikten sonra Katherine, evdeki asıl ihtiyacın bir masa etrafında hep birlikte yemek yiyebilecekleri bir mutfak/yemek bölümü olduğuna karar vermiş.

Raflar üzerinde sergilenen rengarenk kaplar ve çeşitli mutfak eşyaları bembeyaz duvarlarda coşkulu bir renk patlaması yaratmış. Büyük annesinden kalan çok sevdiği eski tabakları her gün görmek isteyen ev sahibesi, onları pencere kenarındaki duvarda sergilemeyi tercih etmiş.

“Burası büyük bir aile evi olsa da aileye uygun hale dönüşmesi için bazı değişikliklerin yapılması gerekiyordu. O nedenle üç yıl önce mutfak ve çamaşır odası birleştirilerek, bahçeye açılan bir kapı ile birlikte yeni bir mutfak tasarlandı. Böylece evdeki herkes birlikte aynı masaya oturup sohbet edebiliyor. Bu masa aynı zamanda birçok aktiviteye de tanıklık ediyor.”

BANYO VE DUŞ YENİLENDİ

Sonraki yıl ise üst kattaki banyo ve duş odası yenilenmiş ve zemine endüstriyel stil meşe kaplama döşenmiş: “Ahşabın verdiği hissiyatı ve görünüşünü seviyorum, her odada oldukça farklılık yaratıyor.”

Sıra dışı başucu lambalarını, Fransa’dan satın aldığı fosilleşmiş tahta parçalarını kullanarak yapmış ev sahibesi.

Ev, Katherine’in zevkine göre dekore edildiğinde sıra keyfini sürmeye gelmiş: “Evin her yerini saran sıcacık renkler, uzun bir günün sonunda şömineyi yakıp arkanıza yaslandığınızda büyülü bir hal alıyor. Stephen’in işi dolayısıyla yaşadığımız evlerden en çok bu evi sevdim. Tekrar taşınıp taşınmayacağımızı bilmiyorum, fakat toparlanıp taşındığımız zaman yeni evimizde de aynı duyguyu yaratabileceğimizden eminim.”

Ebeveyn yatak odasında ev sahibesi yeteneğini sergileyerek kumaş ve dokuları harika bir şekilde harmanlamış. Bu zengin karışım onun büyük annesinden yadigar kalan orijinal Welsh battaniyenin yatak üzerinde kullanılmasıyla daha da görkemli hale gelmiş.

Metin Gap Interiors/Stephanie Smith
Fotoğraflar Gap Interiors/ Colin Poole
Çeviren Güneş Ulukuş

Londra’da 13 metrekarede mikro yaşam