Kültürlerin buluşması

İzmir Urla’da tarihi bir Rum evindeyiz. Yüksek tavanları, taş duvarları ve incelikle döşenmiş mekanlarıyla geçmişe keyifli bir yolculuğa hazır mısınız?

Urla’da Sanat Sokağı’nın hemen bitimindeki eski bir Rum mahallesi. Burası detayların büyük bir ustalıkla yer  aldığı, zarif ama bir o kadar sofistike bir ev. Sevil Altındağ’ın İzmir Urla’daki evindeyiz.
Burada daha önce yaşayanlar evde mimari ile ilgili bir takım değişiklikler yapmışlar. Bu da yapının yer yer  orijinal halinden uzaklaşmasına sebep olmuş. Sevil Hanım evi alır almaz yeniden orijinal haline dönüştürmüş.
Evin yenilenmesi ve tüm uygulama işleri bir yıl sürmüş. Aslında çok geniş çaplı bir tadilat olmasına rağmen  Sevil Hanım hiç mimar yardımı almamış. Bunun kendisine ait bir yetenek olduğunu, aslında hep mimar olmak  istediğini; belki de bu özel yeteneği dekorasyon tutkusu sayesinde hep yaşatma fırsatı bulduğunu bize anlatıyor büyük bir heyecanla.
Evi dönüştürürken, ev sahipleri öncelikle tarihi dokuyu bozmamaya özen göstermişler. Aslına uygun yapmayı  amaçladıklarından eskiden evin ahır olarak kullanılan bölümünü bile yeniden özgün haline getirerek burayı bir  sanat galerisine dönüştürmüşler.

Kış bahçesinde
Yazın güneşten olabildiğince faydalanmak hem de evi aydınlık kılmak için yan ve üst duvarları ev sahibeleri  olduğu gibi kaldırmışlar. Cam tavan ve açılır yan camlar sayesinde burası ideal bir keyif köşesi.

İkinci hayat

Kış bahçesinde yer alan büfeyi ve koltuğu, Sevil Hanım sokakta bulmuş. İzmir Karabağlar’daki ustaları Hüseyin Bey tamir edip şimdiki görünümüne kavuşturmuş. Sehpa uzun süre önce Abdi Mobilya’dan alınmış. Koltuk, İkea. Diğer aksesuarlar ise Mudo Concept’ten.

Yemek alanı
Komple cam olan yan duvarlar sayesinde çok aydınlık bir yemek alanı elde edilmiş. Masa ve sandalyeler eski  eşyalar satan bir dükkandan alınmış. Cilaları yine Hüseyin Usta’ya soydurulmuş. Üzerindeki son kat su bazlı cilayı Sevil Hanım kendisi atmış.

~

Çiniler…
Evde muhtelif köşelerde karşımıza çıkan çinilerde hem Sevil Hanım hem de kızkardeşinin imzası var. Çiniler,  Minel Çini Atölyesi’nden çıkma.


Hazırlayan: İlke Yılmaz Fotoğraflar: İbrahim Özbunar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benim küçük balkonuma

İlham dolu iki mekan