Küçük sürprizlerin göz kırptığı renkli ev

0

Atina’nın Glyfada bölgesinde yer alan bu ev, konumu, rengarenk sürprizleri ve dekoratif detayları ile dikkat çekiyor.

Mimar bir baba ve kreatif direktörlük yapmış bir eşe sahip olan Angie Georgakopoulou, eski bir grafik tasarımcı ve çeşitli etkinliklere imza atan Only For You firmasının sahibi. Angie, ailesini yansıtacak bir ev ortamı yaratmak için zarif stilini beklenmedik renk kombinasyonları ile buluşturmuş ve böylece sevgi dolu bir yuva ortaya çıkmış.

Atina’nın güney banliyölerinden birindeki evi aldıklarında çift, doğal bir arka plan oluşturmayı istediklerinden tüm duvarları beyaza boyamış ve salondaki nişlerin olduğu alan ya da yatak odasındaki tek duvar gibi sadece belli kısımlarda cesur renkler kullanmayı tercih etmişler. Evin dekorasyonunu yaparken Angie’nin mimar babası Sotiris Georgakopoulos da onlara yardımcı olmuş.

Mekanın düzenlenmesini yaparken açık planlı bir yerleşimi tercih etmişler. Salon ve mutfağın yer aldığı alt kat basamakları tatlı bir pembeye boyanmış beyaz ahşap merdivenle üst kata bağlanmış. Evin üst katında ise bir oturma odası ve yatak odaları yer alıyor.

Angie, ev dekorasyonunda tipik ve beklenenden hoşlanmıyor. Yunan normlarının aksine dekorasyonda “az çoktur” anlayışını benimsemiş. Parlak renkler ve aksesuarlar da evin dekorasyonunda kendine yer bulmuş. Angie, “Dekorasyonda en önemli şey, hayal gücünü özgür bırakmak ve sizden beklenenlerle sınırlı kalmamaktır” diyor.

Angie’nin evinde yılbaşı hazırlıklarına neredeyse bir ay öncesinden başlamış. Çünkü sadece salonu değil, evin her odasını süslüyor. Angie önceden her odanın renklerine göre o yıl nasıl süsleyeceğini belirliyor ve ona göre odaları her ayrıntısını düşünerek planlıyor. Öyle ki Londra’daki Accessorize’dan aldığı çiçekler bile çam ağacı süslemesinde kendine yer bulabiliyor.

Yatak odalarında ise belli alanlarda çarpıcı renkler tercih edilmiş. Ebeveyn yatak odasında özellikle hafif ışık veren abajurlar ve dekoratif yastıklarla rahatlama hissi verilmeye çalışılmış. Evin oğlu Nikolas’ın odasında ise onun enerjisini yansıtan mavi ve yeşil tercih edilmiş.

SALONDAKİ yılbaşı ağacı renklerin uyumunu bozmamak için beyaz seçilmiş. Yılbaşı süsleri ise fuşya ve koyu pembe renklerde tercih edilmiş.

ALT KATTA salona açıldığı için her zaman temiz ve düzenli olan, post modern stilde bir mutfak yer alıyor. Angie’nin her şeyin yerli yerinde olma takıntısı mutfakta da kendini gösteriyor.

NIKOLAS’IN yatak odasındaki baskın renkler yeşil ve mavi. Onun odasındaki yılbaşı ağacı geleneksel stilde süslenmiş. Odada kullanılan renklere Nikolas’nın banyosunda da yer verilmiş.

YATAK ODASININ perde ve yastıkları Designer Guilds’ten alınmış. Lambader ve avize Paris’ten, sandık ise el yapımı.

YATAK ODASINDA bir duvar farklılık yaratmak için parlak pembeye boyanmış. Yatak başı ise Designer Guilds’ten alınan kumaş ile kaplanmış. Abajur Londra’dan alınmış.

ŞÖMİNENİN etrafında bir oturma alanı oluşturulmuş. Nişteki duvar kağıtları ile uyumlu renkteki iki berjeri İngiliz stili kanepe tamamlamış. Kanepe Portobello bit pazarından. Perdeler ise Designer Guilds’den. Salonun bembeyaz duvarlarına, nişlerin içindeki alanlar fuşya rengi duvar kağıdıyla kaplanarak hareket katılmış.

MERDİVENLERİN olduğu alanda konumlanan yemek bölümünde, heykeltıraş Nicholas Klouvatou tarafından tasarlanan aynalı bir masa ve Philippe Starck’in Kartell için tasarladığı sandalyeler dikkat çekiyor.

RENKLİ MERDİVENLER

Siz de evinizin merdivenlerini bu evin merdivenleri gibi yapmak isterseniz:

1. Eğer merdivenler beyaz renkte değilse önce onları beyaza boyamanız gerekiyor.

2. Beyaza boyayıp iyice kurumasını bekledikten sonra, basamakları ölçerek üçe bölün, böldüğünüz alanlara maskeleme bandı yapıştırarak orta alanı istediğiniz renge boyayın. İsterseniz kenarlarına başka renkte şerit atabilirsiniz.

3. Merdiven boşluğunun olduğu duvara ise harf stencil’ler ile istediğiniz bir cümleyi, merdivene uyguladığınız renk ile yazabilirsiniz.

HAZIRLAYAN ANIA KOKOLODIMITRAK FOTOĞRAFLAR COSTAS PICADAS/GAP INTERIORS DERLEYEN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.