Küçük bir oda nasıl büyük görünür?

0

Küçük alanları dekore ederken en sık karşılaşılan sorunlar odanın sıkışık hatta bazen olduğundan daha küçük görünmesi olarak karşımıza çıkıyor. Dar ve küçük alanları olduğundan daha büyük ve ferah göstermenin 8 basit yolu var..

AYNALAR Dar alandaki derinlik algısını odanın uzun kenarlarında kullanacağınız aynalar ile güçlendirebilirsiniz. Dikdörtgen bir salonda, bir duvara geniş bir L kanepe ve depolamalı sehpa üniteleri, diğer duvara ise yemek masası ve depolama çözümünü yerleştirerek mekan verimli kullanabilirsiniz.

Crate&Barrel.

RENK SEÇİMİ Koyu tonlar ışığı emme özelliğine sahip olduğu için mekanı olduğundan daha dar gösterir. Küçük mekanlarda olabildiğince açık tonlar ve parlak yüzeyli mobilya ve aksesuarlar tercih ederseniz ışık salınımı çok daha fazla olur, böylelikle mekan daha ferah görünür.

DÜZEN/DEPOLAMA Görsel kalabalık dar alanlar için tercih edilmeyen bir durum. Bunun için olabildiğince düzenli alanlar yaratılması gerekiyor. Depolama seçeneklerini duvar alanlarında uygulayabileceğiniz gibi çok fonksiyonlu mobilyalar da mekanda büyük oranda saklama çözümleri üretmenizi sağlar.

AÇIK RENK ZEMİN Açık renk duvarlar kadar açık renk zeminler de büyük önem taşıyor. Halı tercihiniz duvardan duvara ya da parçalı olabilir. Ferah bir yaşam alanı için açık ve kendinden desenli ya desensiz halıları tercih edin.

himal.se

EBAT&ÖLÇÜ Büyük ebatlı eşya seçimi odayı olduğundan daha küçük gösterir. Derinliği az olan kanepeler, görüntüyü bloke etmeyecek ahşap iskeletli sandalye ve koltuklar ideal birer tercih olabilir.

ALGI OYUNU Yatay ve dikey düzlemi iyi değerlendirin. Örneğin odanız küçük bir dikdörtgen ise kısa kenarında yatay çizgili açık renk bir duvar kağıdı kullanabilirsiniz. Eğer kare ya da alçak tavanlı ise perdenizi tavana yakın asabilirsiniz. Uzun perdeler de mekanın daha geniş olduğu algısını verir.

Ikea.

DOĞAL IŞIK Yatak odası gibi alanlarda mahremiyet açısından doğal ışığı bazen bloke ederiz. Ancak olabildiğince pencereleri değerlendirin. İnce tüller mekanın daha ferah görünmesine yardımcı olur.

GEÇİRGEN VE ŞEFFAF Cam, şeffaf akrilik mobilyalar, açık raf sistemleri ışığın geçirgenliğini engellemeyeceği için mekanda ferahlık hissini artırır. Kapalı dolaplar yerine açık olanları ve rafları tercih ederek yaşam alanlarını daha geniş gösterebilirsiniz.

 

 

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.