Klima-kombi seçimi

0

İkisi de evimizin önemli ihtiyaçları arasında. Biri özellikle yazın, diğeri her mevsimde çok iş görüyor. Peki onları nasıl seçmeli?

Klimalar hakkında
Oda klimaları ve merkezi klima sistemleri olmak üzere iki tip klima bulunuyor. Aslında tüm klimaların çalışma prensibi aynı. Ortamdaki sıcak havayı soğuk hava ile sirküle etmek. Klimanızı seçerken evinizin büyüklüğü, iklimi ve ısıtma sistemi size yardımcı olacaktır. Klimaların soğutma kapasitesi BTU olarak adlandırılır. Yüksek BTU birimine sahip olan bir klima aynı zamanda yüksek güce de sahiptir.

Zen klima, Mitsubishi Electric.

Klima alırken dikkat edilmesi gereken noktalar
– Klima alırken markasına ve kalitesine mutlaka bakılmalı. Özellikle markalara göre satış sonrası destek ve bakım konuları farklılık gösterebiliyor.
– Klimanın taktırılacağı ortamın şartları göz önünde bulundurularak klimanın yeri iyi belirlenmeli.
– Klimanın büyüklüğünün ortam ile uyumlu olmasına dikkat edilmeli.4 Az enerjiyle yüksek verim sağlayan A sınıfı  klimalar tercih edilmeli.
– Yılda bir yapılması gereken klima bakımı ihmal edilmemeli.

Hangi eve hangi kombi?
Kombi seçiminde üç önemli kriter var: Evin metrekaresi, bulunduğu yön ve bulunduğu kat. Ama evi kombi ile birlikte radyatörlerin ısıttığını göz önünde bulundurun. Onun için radyatörlerinize de dikkat etmeniz gerekiyor. 80-90 metrekare olan bir eve 17 bin kilokalorilik kombiler, 90-150 metrekarelik eve 20 bin kilokalorilik kombiler, 150 metrekare ve üzerindeki evler için ise 24–36 bin kilokalori arası kombiler uygun görülüyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.