Kitaplıklı bir köşe

0

Her evde kitaplık için ayrılmış bir alan olmayabilir. Pratik çözümler ve özel sistemler ihtiyacınızı karşılayarak size bir okuma köşesi kazandırabilir.

Doğal ışık alan pencere önleri, okumak için çok doğru alanlar. Bu yüzden mobil de olsa kitaplığınızı pencereye yakın konumlandırın.

boligmagasinet.dk

SORU 1
Salonun içeriye alınan balkon kısmını yemek alanı gibi kullanıyoruz. Ancak rahatsız etmeye başladı ve çok da kullanışsız. Bu alanı kitaplık olarak düzenlemek istiyorum. Pencere olduğu için kitaplığım ışığı keser. Ne yapabilirim?

ÇÖZÜM
Aslında bu haliyle salon oldukça kullanışlı görünüyor. Ama pencereli bölüme kitaplık ve okuma köşesi istiyorsanız iki seçenek var:
1. Mevcut kitaplık için en uygun yer kolon olan duvar. Böylece kolonun et kalınlığı da kitaplığın derinliğini örterek görsel açıdan düzgün bir etki yaratır.
2. Eğer pencere önünde kalorifer peteği yoksa pervaza kadar kısa ve boydan boya bir açık raflı kitaplık sistemi uygulayarak kitapları bu alanda depolayabilirsiniz. Dolabın üstüyse dekoratif aksesuarlarınız için ideal bir alan. Hatta eğer bir minder alacak kadar derinlikli bir sistem uygularsanız üzerine bolca yastık ve minder yerleştirerek okuma köşesi oluşturabilirsiniz. Böylece ekstra koltuk kullanmadan alan kazanırsınız.
3. Eğer radyatör varsa kitaplık için mobil sistemler tercih edilebilir. Tekerlekli çekmeceli dolaplar ve raflar, hatta tel sepetler bile doğru kullanıldığında işlevsel birer kitaplığa dönüşür. Petek önüne ise minder veya koltuk koyabilirsiniz.

SORU 2
Antre bitişinde, koridora açılan iki kapı arasındaki duvara şu anda bir ütü masası dolabı yerleştirdim. Ancak evimizde kitaplarımız için yeterli alan yok ve bu bölümü kitaplık olarak kullanmayı düşünüyorum. En fonksiyonel biçimde nasıl değerlendirebilirim?

ÇÖZÜM
Antre veya koridor bitişlerine genellikle birden fazla kapı açıldığında evin en atıl bölümü haline dönüşür. İki farklı uygulamayla bu  alan kitaplığa dönüşebilir.
1. Eğer mümkünse ütü masasını tamamen kaldırıp kapı pervazlarının kalınlığını geçmeyecek şekilde ve tavana kadar bir kitaplık sistemi yaptırıp monte edebilirsiniz.
2. Eğer dolabı kaldıracak başka yeriniz yoksa, onu çerçeveleyecek şekilde açık raflı bir sistem uygulayarak da kitaplığa dönüştürebilirsiniz.
Not: Her iki uygulama için de hazır sistemler uymayabilir. Bu yüzden en doğrusu özel ölçüye göre bir marangoza yaptırmak olur.

Duvar nişleri veya bu tarz tırnakları kalınlığı kadar rafla geçmek de kitaplar için alan yaratır.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.