Kırışıklıklardan kurtulun…

Yeni nesil ütüler ile çamaşırlarınızı kısa sürede ütüleyebilir, kırışıklıklara elveda diyebilirsiniz. Peki, bu ütüler hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz.

Bunlara biliyor musunuz?

– İlk kez binlerce yıl önce Çinliler tarafından keşfedilen ütüleme yöntemi, önceleri kumaşın ısınmış taş kömürünün üzerine konulmasıyla yapılıyordu.
– Ortaçağlarda ise metal plakalar kullanılmaya başlandı. Kumaş ateşte ısıtılan plakaların arasına konarak ütüleniyordu.
– Ütüler bugünkü görünümüne ise 1882 yılında yılında geldi.
– Buharlı ütüler 1950’lerden beri hayatımızı kolaylaştırıyor. Püskürtülen buharın kumaş dokularının arasına girmesiyle ütüleme işlemi gerçekleşiyor.
– Günümüzde ise ütüler yapışmaz taban, hafiflik, buhar basınç ayarı ve dikey buhar verme gibi özellikler ile donatılmış durumda.
– Son yıllarda ise kazanlı ütüler sayesinde ütüleme işlemi iyice kolaylaştı. Kazanlı ütüler standart ütülere göre 2 kat daha fazla buhar ve basınç sağlıyor.
– Standart ütüler ekstra bir su tankına ya da elektrik düzeneğine ihtiyaç duymuyor. Bu yüzden tanklı ütülerden daha pratikler.

İPUÇLARI
Buhar miktarı: İnatçı kırışıklıkları açmanıza yardımcı olur. Gr/dk cinsinden anlatılır. Dakikada çıkan buhar gramı ne kadar yüksekse ütünüz o kadar iyi ütüler.
Basınç gücü: Basınç gücü ne kadar yüksek olursa buhar o kadar güçlü çıkar.
Su tankı: Eğer çok sık ütü yapan bir biriyseniz büyük tanklı bir ütü seçmeye özen gösterin. Hem ısıtması daha ekonomiktir, hem de sık sık doldurmak zorunda kalmazsınız.
Ütü suları: Ütünüzün su tankına birkaç damla katacağınız ütü suyu ile çamaşırlarınızın mis gibi kokmalarını sağlayabilirsiniz. Ütü sularının lavantalı, limonlu gibi bir çok koku seçeneği de bulunuyor.

Ne Düşünüyorsun?

Yorum lar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Eski ahşap kutular…

Yatak başına…