Kırışıklıklardan kurtulun…

0

Yeni nesil ütüler ile çamaşırlarınızı kısa sürede ütüleyebilir, kırışıklıklara elveda diyebilirsiniz. Peki, bu ütüler hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz.

Bunlara biliyor musunuz?

– İlk kez binlerce yıl önce Çinliler tarafından keşfedilen ütüleme yöntemi, önceleri kumaşın ısınmış taş kömürünün üzerine konulmasıyla yapılıyordu.
– Ortaçağlarda ise metal plakalar kullanılmaya başlandı. Kumaş ateşte ısıtılan plakaların arasına konarak ütüleniyordu.
– Ütüler bugünkü görünümüne ise 1882 yılında yılında geldi.
– Buharlı ütüler 1950’lerden beri hayatımızı kolaylaştırıyor. Püskürtülen buharın kumaş dokularının arasına girmesiyle ütüleme işlemi gerçekleşiyor.
– Günümüzde ise ütüler yapışmaz taban, hafiflik, buhar basınç ayarı ve dikey buhar verme gibi özellikler ile donatılmış durumda.
– Son yıllarda ise kazanlı ütüler sayesinde ütüleme işlemi iyice kolaylaştı. Kazanlı ütüler standart ütülere göre 2 kat daha fazla buhar ve basınç sağlıyor.
– Standart ütüler ekstra bir su tankına ya da elektrik düzeneğine ihtiyaç duymuyor. Bu yüzden tanklı ütülerden daha pratikler.

İPUÇLARI
Buhar miktarı: İnatçı kırışıklıkları açmanıza yardımcı olur. Gr/dk cinsinden anlatılır. Dakikada çıkan buhar gramı ne kadar yüksekse ütünüz o kadar iyi ütüler.
Basınç gücü: Basınç gücü ne kadar yüksek olursa buhar o kadar güçlü çıkar.
Su tankı: Eğer çok sık ütü yapan bir biriyseniz büyük tanklı bir ütü seçmeye özen gösterin. Hem ısıtması daha ekonomiktir, hem de sık sık doldurmak zorunda kalmazsınız.
Ütü suları: Ütünüzün su tankına birkaç damla katacağınız ütü suyu ile çamaşırlarınızın mis gibi kokmalarını sağlayabilirsiniz. Ütü sularının lavantalı, limonlu gibi bir çok koku seçeneği de bulunuyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.