Kendiniz yetiştirin

0

Bahçeniz yoksa bile, taptaze salatalar hazırlayabilirsiniz.

Salata yapmak için mutfağınızda maruldan taze soğana, maydanozdan fesleğene, naneden rokaya tüm yeşillikleri yetiştirebilirsiniz. Bunu yaparken aşağıdaki püf noktalarına dikkat ederseniz işiniz oldukça kolay.

Malzemeler: • Bitki kapları veya konteynerlar • Taş veya kırık çini • Çok amaçlı organik gübre • Salata tohumları • Saksı etiketleri

1. Saksınızı hazırlayın: Büyük bir plastik ya da çömlek saksının altını çakıl taşları ya da çinilerle doldurun, bu drenajı artırmaya yardımcı olacaktır. Salata yaprakları fazla yere ihtiyaç duymaz. Bu nedenle onları pencere önü saksılarında ya da asılı sepetlerin içinde bile büyütebilirsiniz.

2. Organik gübre kullanın: Çok amaçlı bitkiler için kullanılan organik gübreleri tercih edin. Gübreyi saksının içine itebildiğiniz kadar aşağı iterek doldurun. Ekim alanını düzleştirmek için elinizle sıkılaştırın.

3. İyi sulayın: Her suladığınızda suyu iyice emmesine izin verin, böylece bütün saksı nemli kalacak.

4. Tohumları ekin: En sevdiğiniz yeşilliklerin tohumlarını seçin ya da birkaç farklı tohumu karıştırın. Tavsiyemiz çabuk büyüyen tohumlar seçmeniz. Böylece üç hafta gibi kısa sürede salata malzemeleriniz yemek için hazır olur. Tohumları toprağın yüzeyine serpiştirin, eşit dağıtmak için özen gösterin.

5. Koyacağınız yeri belirleyin: Tohumların üzerini kuru gübre serpiştirerek kapatın. Hangi saksıya hangi yeşilliği ektiğinizi hatırlamak için saksılara etiket yapıştırın ya da saplı levhaları saplayın. Tam veya yarım güneşe yerleştirin. Yaz aylarında gün ortasında gölge alana alın. Eğer saksınız pencere eşiğindeyse ise camdan yansıyan güneş ışınları yaprakları yakabilir.

6. Düzenli olarak hasat edin: Tüm yapraklar büyümeden bazıları toplanmaya hazır olabilir. Bitkinin dışından sarkan yaprakları düzenli olarak budayın. Köklerini kesmemeye dikkat edin.

7. Dikkatli olun: Zararlılar hızlı büyüyen bitkiler için çok sorun olmaz. Ancak siz sağlıklı mahsul almak için yine de toprağı nemli tutun.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.