Karşı konulamayan lezzet: Dondurma

0

Hemen her tatlıya pek yakışır, yüzlerce farklı haliyle tek başına da bir dünyadır. Kornet, waffle, milkshake, buz gibi bir smoothie’ye ise asla hayır diyemeyiz. Pioppo Gelato ile dondurmalı lezzetler ve sunumlar dünyasında kısa bir tura çıktık.

DEV KORNETLER
Dondurmayı kase formlu kornetlerde sunduğunuzda, hem dondurmanızı hem de kasesini afiyetle yiyebilirsiniz.
Servis peçetesi olarak kullanılan yastık kılıfları, servis tabağı olarak kullanılan mantar nihaleler, çuvaldan keseler, Ikea.

BİLGİLERİMİZİ TAZELEYELİM!
Dondurma nedir?

Dondurma, içine şeker katılmış çeşitli meyve suları ya da sütten dondurulmak suretiyle elde edilen soğuk bir tatlı. Çeşitli emilgatörler kullanılıyor ve 2-3 farklı yapılma şekli var. Kaynatarak yapılan, soğutarak yapılan gibi. Fakat üretim şekli ve tipleri ülkeden ülkeye değişebiliyor. İlk bilinen dondurma Antik Yunan’da milattan önce 5. yüzyılda yapılmış. Kar ile bal karışımı ve Atina pazarlarında satılmış. Bu karışım yine milattan önce 4. yüzyılda ilaç olarak kullanılmaya başlamış. Pers İmparatorluğu’nda milattan önce 400 yıllarında gül suyundan yapılan dondurmaların yenildiği biliniyor. Dondurmanın İtalya’ya girişi ise Medici Sarayı’ndan başlayarak Fransa’ya kadar uzanıyor.

Gelato nedir?
Gelato İtalyanca’da dondurma anlamına geliyor. Klasik dondurmadan farkı, taze yapılıp taze iken tüketilmesi. Buna da artiginal dondurma diyorlar; taze ve de içine sanat katılan. Dondurmanın tazesi olur mu demeyin, bol taze malzeme dolu, koruyucu içermeyen gelato, -12 ila -16 dereceler arasında tezgahta bekliyor, bu şekilde muhafaza edildiğinden gelatonun raf ömrü en fazla 3 gün. Gelato bizim bildiğimiz paketli dondurmalardan daha az hava içeriyor; %25- %30. Bunun anlamı ise her kaşığının daha yoğun tat içermesi…

Sorbe nedir?
Sorbe kelimesi İtalyanca “Sorbetto” kelimesinden geliyor ve özü Türkçe’deki “şerbet” kelimesi…Dondurmaya benzeyen, yumurta ve süt olmadan sadece meyve suyu ve meyve püresiyle yapılan soğuk yenen bir tatlı. Soğuk meyve şerbeti 17.  yüzyılda Osmanlı’da çok popüler. Hatta sonrasında saray mutfağından Avrupa’ya uzanıyor. Yani bizim şerbet oluyor  sorbetto… Sorbe genelde yemeklerden önce ya da yemek arasında yeniyor. Amacı da soğuktan sıcağa ya da ordövrüden ana yemeğe geçerken damak tadını nötrlemek. Sorbeler daha çok yazlık tatlı olarak tercih ediliyor.


BIR YUDUM SERİNLİK
Yazın smoothie ya da milkshake pek çoğumuzun favorisidir. İçine bir top dondurma ve meyve aromasıyla yorumunuzu katabilirsiniz.

Dondurma külahında kremalı kek.

YOĞURT AŞKA GELİRSE
Son zamanların popüler lezzetlerinden donmuş yoğurtlar, dondurmaya yakın tadı ve görünümü ile alternatif bir lezzet. Dilerseniz onları dondurma ile karıştırabilirsiniz. Servis ederken tropik renkli kaplar, meyveler ve şuruplar kullanabilirsiniz.

DONDURMALI SANDVİÇ
Waffle’ı dörde bölün, içlerine kara orman meyveli, Bodrum mandalinalı, oreo ve biscottili dondurmalar koyun. Ardından kocaman bir ısırık alın!
Hasır tepsi, arka plandaki pembe ve galvaniz vazolar, Ikea.

KORNETLERE YENİ KOSTÜM
Kronetlerin etrafına çikolata sos, granola, ezilmiş fındık, krokan gibi süsler yapıştırarak hem meyve sunumlarınızda hem de dondurma servislerinizde kullanabilirsiniz.

HAZIRLAYAN İLKE YILMAZ FOTOĞRAFLAR BİLGE CAN GÜRER YAPIM ASİSTANI BİLGE CANDAN YILMAZ ŞEF YAHYA KARTAL/PİOPPO GELATO

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.