İzin verin gün ışığı içeri girsin!

0

Eviniz güney cepheye bakmıyor olabilir. Üstelik artık kış mevsimindeyiz. Ama bu, yaşam alanlarındaki güneş ışığının bittiği anlamına gelmiyor. Çünkü gün ışığından yaşam alanlarında yararlanmanın pek çok farklı ve pratik yolu var.

KESİNTİSİZ ZEMİN Eğer derzler ile zemin kaplamaları aynı renk değilse derzleri tazelemeniz gerekir. Örneğin gri bir kaplamanız varsa kesintisiz bir görünüm için gri derz dolgusu uygulayın. Desensiz bir halı da benzer etkiyi elde etmenizi sağlar.

BEYAZLA YIKAYIN Duvar ve mobilyalar kadar tavanlar da önemli. Tavanların yüksek görünmesi için beyaza boyayın. Tavanla beraber duvar ve zemin renginizi de beyaz tercih ederseniz mekan olduğundan daha aydınlık görünür. Saten boyalar ışığı daha fazla yansıtacağı için tercih edebilirsiniz.

PARLAK YÜZEYLER Parlak metalikler ışığı yansıttığı için mekanın daha aydınlık görünmesini sağlar. Roze, gold, krom gibi yüzeylere sahip mobilyalara içeride yer açın.

AÇIK RAF SİSTEMLERİ Duvar alanında açık raf sistemleri tercih etmek de etkili bir yöntem. Raflar ışığın objeler arasında dolaşımını engellemez. Üstelik raflar bütçe açısından da daha hesaplı bir seçenek.

MOBİLYA YÜKSEKLİKLERİ Büyük ebatlı, hantal mobilyalar ışığı bloke eder ve çok fazla duvar alanında yer kaplar. Tavanı olduğundan yüksek göstermek için dar ve kısa mobilyalar tercih edebilirsiniz. Ayrıca mobilyalarınız ayaklı olursa benzer şekilde ışık her yere ulaşacağı için daha aydınlık bir his elde edebilirsiniz.

PERDE SEÇİMİ Jaluziler ışığı maksimize etmek için ideal. Beyaz renkli olanları ışığı daha da yansıtır. Ayrıca perde kalabalığı yaratmadığı için mekanı boğmaz ve daha geniş gösterir. Eğer jaluziler sizin için soğuk bir seçenekse, ince ve açık renk tül ve güneşlikler tercih edin. Koyu renk perdeler ışığı emer.

YENİ BİR PERSPEKTİF Cam tablalı, cam ya da akrilik gibi malzemelerden yapılan mobilyalar perspektifi kesintiye uğratmayacağı için daha havadar bir görünüm yaratır. Orta ve yan sehpa gibi mekana serpiştirilmiş parçalarda kullanabilir, duvara yaslayabileceğiniz büfe gibi dolaplarda da akrilik ve cam tercih edebilirsiniz. Duvarda blok etki yaratan masif mobilyalarla kıyaslarsanız aradaki farkı görebilirsiniz.

HAZIRLAYAN İLKE YILMAZ

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.