Işığı bol bir dubleks

0

Tarabya’da bir apartmanın en üst katında yer alan dubleks dairede, mimarın tasarımları ve ev sahibesinin fikir birliğiyle sükunet içinde bir yaşam alanı oluşturulmuş. Arjantin’li ressam Jorge Del Busto’nun tabloları ise evin her köşesinde karşımıza çıkıyor.

İç mimar ve çevre tasarımcısı Ersin Özkardeşler’in tasarladığı dubleks daire Tarabya sırtlarında yer alan bir apartmanın en üst katı… Yaklaşık olarak 250 metrekarelik kullanım alanı olan dairenin giriş katında misafir salonu, mutfak, içinde giyinme bölümü olan yatak odası, misafir yatak odası, çalışma odası ve banyo yer alıyor. Bu katta girişe açık olan ve 50 metrekareye oturan mekân misafir salonu olarak kullanılıyor. Şöminenin bulunduğu duvarla, yemek bölümünün bir duvarına panel taş duvar; ‘Art Stone’ uygulaması yapılmış. Salonun bir duvarına ahşaptan tasarlanan ve içinde TV ünitesininde olduğu bir dolap yapılmış. Bir diğer duvara ise duvar kağıdı uygulanmış. Salon ve odalarda zeminde masif meşe kullanılmış. Mutfakta ise çini karo uygulaması yapılmış.
Eski halinde ebeveyn yatak odasının içinde yer alan tuvalet kaldırılmış, yerine giyinme bölümü eklenmiş. Banyo  duvarları yıkılmış; yanındaki çalışma odasından alan katılarak banyo genişletilmiş. Yeni halinde evin, merdiven  kovasının altı vestiyer olarak kullanılıyor. Üst kata masif ahşap kaplama merdiven ile çıkılıyor ve merdiven korkuluğu  camdan tasarlanmış. Üst kat iki genç kardeş tarafından kullanılıyor. Burada ortak kullanılan bir salon, iki yatak odası,  ortak kullanılan banyo ve mutfakçık-kitchnette, planlanmış. Geniş salondan iki taraflı uzanan terasa çıkılıyor. Bu kat  gençlerin rahatça misafirlerini ağırlayabilecekleri şekilde düzenlenmiş. Alt kata göre daha modern bir görünüm sunuyor.
Salonun bir duvarına boydan boya parlak lakeden TV ünitesi ve Amerikan ceviz ağacı kullanılarak kitaplık tasarlanmış.  Mutfağa yakın kısımda ise hem bar tezgâhı olarak kullanılan, hem de günlük yemekler için masa bulunuyor; ‘dupont corian’ malzemeden tasarlanmış masanın ayakları parlak lakeyle boyanmış. Ayağın diğer tarafında ise çekmeceli bir dolap bulunuyor. Bu katta yer alan mobilyalarda mimarın tasarımı, Sin Mimarlık atölyesinde yaptırılmış.

RESİMLER SOLDAN SAĞA:
Ebeveyn yatak odasında zemine masif meşe parke döşenmiş. ‘Growth’. Gelişme başlıklı tablo da ressam Jorge del Busto imzalı. Yatak ve komodinler Mudo Concept.

Mutfakta zemine çini karo uygulaması yapılmış. Masa ve sandayeler Mudo Concept.
Üst kat salon; mekanda yaşacak olan gençler ile mimarın ortak beğenilerinin bir harmanı. ‘Tears in Life-Hayatın Gözyaşları” adlı yağlıboya tablo ressam Jorge del Busto’nun. Bir duvarı tamamen kaplayan parlak lake dolap, orta sehpa, TV ünitesi, kanepe ve koltuklar Sin Mimarlık atölyesinde yapılmış. Mutfağa yakın kısımda hem bar tezgâhı olarak hem de günlük yemekler için kullanılan, ‘dupont corian’ malzemeden masa yapılmış. Bu masanın ayakları parlak lakeyle boyanmış.


HAZIRLAYAN AYŞE FUNDA ARAS FOTOĞRAFLAR ENGİN AYDENİZ

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.