İncirli ev

0

İzmir’in Yusuflu Köyü’nde bahçesinde kocaman bir incir ağacı bulunan şirin köy evindeyiz.

İstanbul’da yaşayan Mehtap Selçuk bundan birkaç yıl önce memleketi olan İzmir’e gittiğinde çevre köyleri dolaşmaya çıkmış. Bayındır’a bağlı Yusuflu Köyü’ne geldiğinde, iki dağın arasında sıkışıp kalmış bu köye ilk görüşte aşık olmuş. Sonrasında ise köyde yıkılmak üzere olan birkaç evi satın alarak zaman içerisinde onları yeniden yapmaya başlamış. İşte, bizim konuk olduğumuz İncirli ev de, onlardan biri.

Yaklaşık 65 metrekare olan ev, salon, açık mutfak, 2 yatak odası ve bir okuma odasından oluşuyor.

Mehtap Hanım evin tadilatını 2013 yılında bitirmiş. Bu evde onu en çok etkileyen bahçedeki incir ağacı olmuş. Ev de adını, bu ağaçtan alıyor zaten.

Ev sahibesi tadilat dönemini şöyle anlatıyor: “Burası yıkık bir köy evi idi. Orijinal taşlarını kullanarak restore ettik, en önemli değiklikler ise evin içinde oldu. Alt kat hayvan damı idi, üst katta da odalar vardı. Biz alt katı oturma odası ve açık mutfak olarak değiştirdik.”

Country ile modern tarzı bir arada kullanmaktan hoşlanan Mehtap Hanım evde bu ikiliyi birleştirmiş.

Değişim yapılırken duvarlar orijinal halinde yani taş olarak bırakılmış. Mobilyalarda ise ham ahşap ve ham tahta kullanılmış. Evin dekorasyonunu ise kendi yapmış ve ilhamını Yusuflu Köyü’nden almış. Onu çok etkileyen köyün yaşantısını kendi evine de taşımak istemiş.

Salonu özellikle ferah tuttmuş. Bu alanı, şömine karşısında oturup keyif yapılabilecek bir yer olarak tasarlamaya özen göstermiş.

Yatak odalarının planını da rahatlık, konfor üzerine kurgulamış. Büyük ve rahat yataklar tercih edilmiş. Nevresim ve yatak örtüleri kırmızı renkte seçilmiş. Açık mutfakta ise köy evine modern dokunuşlar eklenerek süreç tamamlanmış.


VERANDA Bu alanda büyükçe bir oturma alanı oluşturulmuş. Ferforje iki kanepenin ortasına ham ahşap bir masa yerleştirilmiş. Tekstiller kırmızı renkte tercih edilmiş.

MUTFAKTA köy evi havasına modern detaylar eklenmiş. Burada da ağırlıklı olarak ham ahşap kullanılmış. Aksesuarların birçoğu yurtdışı seyahatlerinden alınmış.

SALON şöminenin etrafında kurgulanmış. Şömine çevresine de sohbetler için oturma grupları yerleştirilmiş.


OKUMA ODASI Bu odaya, köyde yaptırılan büyükçe bir sedir yerleştirilmiş. Bir duvarı kaplayan kitaplık ile de dekorasyon tamamlamış.

YATAK ODASI Ebeveyn yatak odasının dolap ve şifoniyerleri İstanbul’daki antikacılardan alınmış.

BALKON Evin üst katında küçük bir balkonu da var. Molalar için ufak bir masa ve tabureler yerleştirilmiş.

HAZIRLAYAN GÜNSELI BÜYÜKSAĞIŞ FOTOĞRAFLAR IBRAHIM ÖZBUNAR

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.