İçinden sanat geçen bir galeri-ev

Yeşil ve mavinin en güzel tonları ışık ile dans ediyor. Evdeki tüm renkler beyazın üzerinde birer fırça darbesi gibi. Biraz loft biraz galeri, burası sahiplerinin imzasını taşıyor.

Woodland Regency isimli bir sitede yer alan bu ev içeri girer girmez bir galeri havası estiriyor konukların üzerinde. Neredeyse duvarlarının yarısının kaldırılarak dış dünya ile olan bağın camlar sayesinde hiç kopmadığı bu ev sanatla harmanlanıyor. Hem sitenin hem de bu yapının mimarisi CAG mimarlık atölyesi bünyesinde Dr.Celal Abdi Güzer ve Dr. Lale Özgenel’e ait. Çam korusunun çevrelediği şık modern evler, insan ve doğayı bütünleştirmek için tasarlanmış adeta. Tüm evler, çevrenin doğal özellikleri referans alınarak planlanmış ve Bodrum yarımadasında az bulunur özellikte bir korunun bir bölümünde yer alıyor. Çam ağaçlarının altında özel bir peyzajı var; merkezi ama aynı zamanda da site içinde yaratılan iç bahçe ve korunan çam ağaçları sayesinde son derece sessiz, sakin ve şehrin dışındaymış etkisi yaratıyor. Hem Bodrum’a mesafesi, yani sosyal hayata ve merkeze yakınlık, hem de sakinliği ve iç bahçenin getirdiği huzur ve mahremiyetle merkezden çok uzaktaymış gibi bir “country” havasına sahip olması, Kükrer Ailesi’nin bu siteyi ve evi seçmelerindeki ana etken olmuş.

Geçmiş-bugün buluşması Salondaki saat ev sahibesine anneannesinden kalmış. Kırmızı dönen koltuk ve orta sehpa Koleksiyon Mobilya ve Faruk Malhan imzalı. Beyaz kanepe Casa Mobilya’dan. Eskitme boyalı yemek masası Bodrum Matahari Mobilya, deri sandalyeler ise Bodrum Taş Design’dan.

Ana yaşam alanı
Evin en önemli özelliği ışığı ve evin içinde yaratılmış, ışığı çoğaltan hacimleri… Özellikle ana yaşam alanında bol miktarda tablo yer aldığı için duvarlarda beyaz renk tercih edilmiş. Kapalı terasın aksine buraya sakin tonlar hakim. Aydınlatmalar, Bakara’dan.

Hikayesi olan halı Zeminde mat seramik kullanılmış. Çok fazla halı kullanmayı sevmiyorlar. Sadece evliliklerinin ilk yıllarında, Milas halısının otantik desenlerinden yola çıkarak kendi tasarladıkları ve Mazı’da dokuttukları bu halı ev sahibesinin göz bebeği.

Yatak odası Yatak odası çok sade. Beyaz ve uçuk maviler olsun istemişler. Baş uçlarında Mert Gökalp’in denizaltı fotoğrafı ile derin ve sakin bir atmosfer yaratılmış. Özbek işi duvar panosu Kapalı Çarşı’dan, üzerindeki beyaz eskitme ayna dedesinin el işi. Komodin ve ahşap konsol eskiciden alınmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Renkli stillerle retro yorum

Sizin karyolanız hangisi?