Herkesin bilmesi gereken 10 ‘kendin yap’ işi

0

İlk olarak bütün bu işlerin üstesindengelebilmek için kendinize temel biraraç seti edinin. Bu setin içerisindetornavida, çekiç, kalem, metre, testereve maket bıçağı mutlaka bulunmalı.Tüm bu aletleri metal ya da plastik biralet kutusunda tutarsanız aramaklada zaman kaybetmezsiniz. Aletlerinizinemli bir yerde saklamamaya özengösterin, çünkü pas aletlerin en büyükdüşmanıdır. Aletlerin metal yüzeyleriniyağlayarak bakımlarını yapabilirsiniz.

Birçok kendin yap işi için özelliklede rafları takmak için bir matkabaihtiyacınız olduğunu unutmayın.Ancak kablosuz ya da kablolu olan biralternatifi seçmek size kalmış. Kablosuzolanlarda kabloyu taşıma sorunuortadan kalkıyor, ancak bataryasınışarj etmeyi unutmamanız gerekiyor. 18Voltluk bir matkap daha güçlü olabilir,ancak 14,4 voltluk olan daha hafifolduğundan onu tercih edin. Bataryalımatkaplarda pilleri şarj etmenin birkaçsaat süreceğini unutmayın. Eğer sağlambir duvarı delecekseniz bunun için özelbir duvar matkabına ihtiyacınız var.

Damlayan musluklar kendi kendilerinetedavi olmazlar, hatta daha da kötüyegiderler. İlk olarak vanayı kapatın.Sonra musluk kolunu gevşeterekyukarı doğru çekerek çıkartın. Buişlemi yapmadan önce altına plastikbir kap koymayı ihmal etmeyin. Eğerconta varsa onu sökün. Bu işlemiayarlanabilir bir ingiliz anahtarınıcontaya oturtarak saat yönününtersine çevirip yapabilirsiniz. Contaaçıldığında gövde de serbestkalacaktır. Sonrasında musluğundirseğini değiştirin. Dirseği nalbur veyapı marketlerden musluğunuzunölçüsüne uygun alabilirsiniz. Bundansonra yapmanız gereken ise öncedenyaptığınız işlemin tam tersini yaparakdirseği ve musluğu yerine takmak.Contanın etrafına sac veya bir bezsararak sızıntıya karşı musluğunuzudaha da güçlendirebilirsiniz.

Bir raf ya da resim asacağınız zamanonu duvara iyice sabitlemelisiniz, aksihalde düşebilir. Duvarlarınız alçıpanveya tuğla olabilir. Asacağınız şeyi iyisabitlemeniz gerekir. Eğer asacağınızraf veya çerçeveler büyük ve ağırsavidalarınızın büyük, bağlantılarınızınise sağlam olmasına dikkat edin. Bunedenle evinizde farklı ebatlardavidaları bulundurun. Vidalarınızındeliklerine uygun matkap uçlarını daunutmamanız gerekiyor.

Ahşap keserken, priz değiştirirken veyafırçanızı temizlerken mutfak masanınızıkullanmayın. Kendinize merdivenboşluğunda ya da ardiye odasındasaklayabileceğiniz portatif bir çalışmayüzeyi ayarlayın. Katlanabilir kalınahşap bir masayı da kullanabilirsiniz. ~

Elektrikli cihazlarınızın kabloları ile prizin birleştiği yerde bazen kısa devre olabilir. Böyle durumlarda önce aletinizikapatın, sonra fişi prizden çekin. Birpense yardımı ile teli koptuğu yerdenkabloyu kesin. Dışını saran plastiğisıyırın. Sonra yeni uçları kablonunkestiğiniz noktasından çıkan uçlarlabirleştirin. Bunun için yalıtımlı bantkullanın.

Dekopaj testeresi masif ahşap veMDF’yi kesmek için mükemmel biraraçtır. Laminat parkelerin yanı sıradoğru ucu seçerseniz ince metal veplastikleri de rahatlıkla kesebilirsiniz.Önce dekopaj testerenizde bir takozüzerinde düz kesimler yapmayı deneyinki sonra gerçek işlemi yaparken hatayapmayın. Kullanırken güvenliği deihmal etmeyin. Her zaman ahşabınsıkışık olduğundan emin olun. Hattaboşta olan elinizle ahşabı sıkaca tutun.Bıçağı değiştirirken aletin fişini prizdençekin. Ayrıca kesme işleri yaparkenuzatma kablosu kullanmayı unutmayın.

Ahşap doğrama ve kapılarıboyamadan önce yüzeylerini boyayahazırlamak sizin için sıkıcı olabilir,ancak bunu yapmazsanız iyi sonuçalamazsınız. Motorlu bir zımparakullanarak bu süreci kısaltabilirsiniz.Köşelerde kalan yerleri ince zımpara ileelinizle de yapabilirsiniz. Sonra tozunualıp vernikle silerek iyi bir sonucaulaşabilirsiniz. Bu işlemleri yaparkentozu solumamak için maske kullanmayısakın atlamayın.

Kendin yap işleri sırasında yeterinceyükseğe ulaşmak zor olabilir. Örneğintavanı boyarken, perde rayı takarkenya da ampul değiştirirken… Portatif birmerdiven tüm bu sorunların çözümüolacaktır. Merdivenler hantal ve yerkaplayan eşyalar olarak görülebilir,ancak onların güvenliğiniz için önemtaşıdığını unutmayın.

İlkyardım çantanızın ulaşılabilir biryerde olmasına özen gösterin. Bazentamirat yaparken hiç ummadığınızkazalarla karşılaşabilirsiniz. Busebeple ilkyardım çantanızda hertürlü malzemenin olmasına dikkatedin. Ayrıca tamirat yaparken en çokdikkat etmeniz gereken yerlerdenbiri gözleriniz olduğu için iş gözlüğükullanın.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.