Her şeyden bir parça:80’ler

0

Moda ve müzik alanına getirdiği yenilikçiritmlerle döneme damgasını vuran 1980’lerev dekorasyonu konusunda oldukça demode,hatta çirkin denebilen bir dönemi yansıtır. Peki,80’ler tasarım ve dekorasyon konusunda kayıpbir dönem mi, yoksa renk, desen ve formlarıylacanlanamamış, belki de henüz tam anlaşılamamışbir stili mi sergiliyor?

Her şeyin ilkleri
80’ler, pastel renklerin bol çiçek deseni ileharmanlandığı, rattan bahçe mobilyalarınıniç mekana girdiği, büyük ebatlı koltuk vekanepelerin moda olduğu kısacası dekorasyonanlamında pek çok ilklere sahne olmuşbir dönem. İlk köşe “L” kanepenin herodada yer bulduğu seksenlerde, yaşamalanlarında kullanılan mobilyalar için genelliklekoyu ceviz cila, kuşgözü ahşap kaplamatercih ediliyor. İri kristal taşlı avizelerinbütün azametiyle kullanıldığı salonlarda avizelerlekombin duvar aplikleri de en popüleraydınlatma seçenekleri arasında. Salon veyaşam alanları bu yönde dekore edilirkenyatak odaları için daha çok pastel renkli döşemelikve perdelikler, fırfırlı yastıklar ve kendini tekrareden minik çiçek desenleri çok popüler. Yetmişlerdeöne çıkan geometrik desenler 80’lerdedaha sadeleşmiş olsa da kullanılmaya devam etti.

İki ana tema, farklı detaylar
Dönemin iki ana teması klasik romantizm ve modernpop, renk ve desen kullanımıyla daha çokpekişiyor. Pasteller ve doğa desenleri koyu renkcilalı ahşap mobilyalarla birleşirken, yetmişlerindevamı niteliğindeki parlak ve metalik renklercam, lake gibi malzemeler modern formlarlabütünlüğü yakalıyor. Günümüz modernanlayışın amatör bir başlangıcı olanseksenli yıllar modüler mobilyanın evlerdedaha sık kullanılmaya başlandığı yıllar. Televizyonüniteleri, dolap sistemleri yavaş yavaş marangoz elinden çıkarak, bir anlamdakonfeksiyon gibi hazır mobilya üretiminebaşlayan fabrikasyon markalarıneline geçiyor. Özellikle mutfak ve banyodolaplarında modülasyon sistemi, ölçüyegöre üretimin yerini alıyor. Klasik romantizmde ise eskinin ağır mobilyalarıkadife, goblen ve koton gibi döşemelerle kaplanıyor. Drapelive balon perdeler, püsküllü, taşlı süslemeler ve pirinçsehpa ve yatak başları yine dönem evlerinde sıkçarastlanan detaylar arasında.

Renk ve desen cümbüşü
80’lerin en dikkat çeken renkleri arasında koyu bordo, şarapkırmızısı, gül kurusu, pembe, mint yeşili ve leylak morusayılabilir. Salon ve oturma odası gibi günlük yaşam alanlarında,yemek odasında koyu tonlar, yatak odası, mutfakve banyoda ise açık renkler öne çıkıyor. Ancak yetmişlerdesıkça kullanılan iri çiçek desenleri ve geometrik çizgilerbu yıllarda yerini küçük çiçek desenlerine ve yalın çizgilerebırakıyor. Ev tekstilinde duvar kağıdının en “hit” döneminiyaşadığı seksenli yıllar en çok kabartma çiçek desenleriyledikkat çekiyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.