Her şeyden bir parça: 80’ler

0

her şeyden bir parçe seksenler

Moda ve müzik alanına getirdiği yenilikçi ritmlerle döneme damgasını vuran 1980’ler ev dekorasyonu konusunda oldukça demode, hatta çirkin denebilen bir dönemi yansıtır. Peki, 80’ler tasarım ve dekorasyon konusunda kayıp bir dönem mi, yoksa renk, desen ve formlarıyla canlanamamış, belki de henüz tam anlaşılamamış bir stili mi sergiliyor?

HER ŞEYİN İLKLERİ *

80’ler, pastel renklerin bol çiçek deseni ile harmanlandığı, rattan bahçe mobilyalarının iç mekana girdiği, büyük ebatlı koltuk ve kanepelerin moda olduğu kısacası dekorasyon anlamında pek çok ilklere sahne olmuş bir dönem. İlk köşe “L” kanepenin her odada yer bulduğu seksenlerde, yaşam alanlarında kullanılan mobilyalar için genellikle koyu ceviz cila, kuş gözü ahşap kaplama tercih ediliyor.

İri kristal taşlı avizelerin bütün azametiyle kullanıldığı salonlarda avizelerle kombin duvar aplikleri de en popüler aydınlatma seçenekleri arasında. Salon ve yaşam alanları bu yönde dekore edilirken yatak odaları için daha çok pastel renkli döşemelik ve perdelikler, fırfırlı yastıklar ve kendini tekrar eden minik çiçek desenleri çok popüler. Yetmişlerde öne çıkan geometrik desenler 80’lerde daha sadeleşmiş olsa da kullanılmaya devam etti.

İKİ ANA TEMA, FARKLI DETAYLAR *

Dönemin iki ana teması klasik romantizm ve modern pop, renk ve desen kullanımıyla daha çok pekişiyor. Pasteller ve doğa desenleri koyu renk cilalı ahşap mobilyalarla birleşirken, yetmişlerin devamı niteliğindeki parlak ve metalik renkler cam, lake gibi malzemeler modern formlarla bütünlüğü yakalıyor.

Günümüz modern anlayışın amatör bir başlangıcı olan seksenli yıllar modüler mobilyanın evlerde daha sık kullanılmaya başlandığı yıllar. Televizyon üniteleri, dolap sistemleri yavaş yavaş marangoz elinden çıkarak, bir anlamda konfeksiyon gibi hazır mobilya üretimine başlayan fabrikasyon markaların eline geçiyor.

Özellikle mutfak ve banyo dolaplarında modülasyon sistemi, ölçüye göre üretimin yerini alıyor. Klasik romantizmde ise eskinin ağır mobilyaları kadife, goblen ve koton gibi döşemelerle kaplanıyor. Drapelive balon perdeler, püsküllü, taşlı süslemeler ve pirinç sehpa ve yatak başları yine dönem evlerinde sıkça rastlanan detaylar arasında.

RENK VE DESEN CÜMBÜŞÜ *

80’lerin en dikkat çeken renkleri arasında koyu bordo, şarap kırmızısı, gül kurusu, pembe, mint yeşili ve leylak moru sayılabilir. Salon ve oturma odası gibi günlük yaşam alanlarında,yemek odasında koyu tonlar, yatak odası, mutfak ve banyoda ise açık renkler öne çıkıyor.

Ancak yetmişlerde sıkça kullanılan iri çiçek desenleri ve geometrik çizgiler bu yıllarda yerini küçük çiçek desenlerine ve yalın çizgilere bırakıyor. Ev tekstilinde duvar kağıdının en “hit” dönemini yaşadığı seksenli yıllar en çok kabartma çiçek desenleriyle dikkat çekiyor.

Evim Dergisi Ocak 2012

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.