Her mevsimin çiçeği var!

0

her mevsimin çiçeği

Dört mevsimin de ayrı çiçekleri var. Onları tanıyıp bahçe ya da balkonlarınızda onlara yer vermeye ne dersiniz?

KIŞ
Yabani üzüm:
Mor renkli üzüme benzeyen salkımları vardır. Hafif karanlık ve nemli yerleri sever. Bu kış bitkisini kendi açtığı mevsim hariç yaz, bahar ve sonbaharda ekebilirsiniz. Yan yana iki tane ekerseniz yayılarak daha fazla meyve verecektir.
Kokina: Bu çiçeğin son derece sıradan bir çiçek olduğunu düşünebilirsiniz. Sonbaharda yapraklarını kaybeder ve ısı düşer düşmez harika kırmızı meyveler verir. Yaz, bahar ya da sonbaharda ekebilirsiniz. Kışın dondan korumak için dibine gübre atabilirsiniz.

İLKBAHAR
Lale: Laleler neredeyse sınırsız renk seçeneği olan çiçeklerdir. Kısa ya da uzun boylu olanları vardır. Eğer ilk baharda  açmalarını istiyorsanız sonbaharda ekim yapmanız gerekir.
Açelya: Pembe, mor, kırmızı, beyaz ve turuncu tonlarda açarlar. Eğer fidan olarak aldıysanız çiçeklerine çok dikkat edin, çünkü çok hassastır.

İLKBAHARDAN YAZA GEÇERKEN
Petunya:
Mor ve siyah da dahil olmak üzere her rengi vardır. Kuru toprağı sever. Bu sebeple çok fazla sulamamaya özen gösterin.
Gül: Her zaman çok popüler bir çiçektir. Ancak sanmayın ki yetiştirmesi kolay. Bahar ya da yaz aylarında ekilirler. Düzenli olarak kuruyan kafaları kesin ve budayın. Her ay da besin vermeniz gerekir.

YAZ
Zinya çiçeği:
Halk arasında kirli hanım çiçeği olarak da bilinir. Baharın sonu yazın başı gibi ekimini yapın. Mutlaka güneşli bir yere ektiğinizden emin olun. Papatyamsı bu bitkinin neredeyse her rengi mevcuttur. Yaz boyunca çiçekleri açmaya devam eder.
Düğün çiçeği/Hazeran çiçeği: Bir çiçek bahçesinin kraliçesi olsa herhalde o, bu çiçek olurdu. İnanılmaz boylanabilen bu bitkinin son derece büyüleyici çiçekleri vardır. Hem baharda hem de yaz mevsiminde ekebilirsiniz.

YAZDAN SONBAHARA GEÇERKEN
Dahlia: Eğer tohum olarak satın alırsanız daha fazla çeşidini bulabilirsiniz. Ancak fidan olarak da fidanlıklarda bulmanız mümkün. Eğer bahar ayında ekerseniz yazın muhteşem çiçeklerini seyre doyamazsınız. Organik bitki gübresi kullanırsanız daha verimli olur.
Ortanca: Farklı şekil ve renkleri vardır. Ancak en meşhuru lila, mor ve pembe tonlarında olanlarıdır. Bahar, yaz ya da sonbaharda ekebilirsiniz. Eğer toprağı yeterli oranda asidik değilse alüminyum sülfat ekleyebilirsiniz. Güneşli yerleri severler

SONBAHAR
Yıldız çiçeği:
Tohumdan da yetişir ancak başarılı bir sonuç için mutlaka fidan olarak almanızda fayda var. Bahar ya da yaz aylarında ekimini yapın. Baharın sonunda budama yapabilirsiniz. Bunu yaptığınız taktirde çiçeklerinin açmasını
iki hafta geciktirerek yazın iki kat daha fazla çiçekli olmasını sağlayacaksınız.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.