Hayvan dostu ev fikirleri: Kedi yatağı yapılışı ve temizlik önerileri

0

Evinizi düzenli ve temiz tutarken bir yandan da tüylü dostlarımızı ona özel ürünlerle rahat hissettirmek istemez misiniz?

EL YAPIMI KEDİ YATAĞI- KEDİ MİNDERİ *

Evdeki sevimli dostlarımız için en yeni aksesuarları keşfederken, bu basit dikiş projesini takip ederek onlar için rahat ve şık bir minder-yatak hazırlayabilirsiniz.

MALZEMELER

 • Farklı desende 1.50 cm metre kumaş
 • Kumaş makası
 • Şerit metre
 • İğne ve iplik
 • Boncuk elyaf
 • Astar
 • 1 m ince poplin kumaş
 • Toplu iğne

YAPILIŞI

 • 1. Sıcacık minder yatak projemiz, 20 cm eninde üçgen 8 parçadan oluşuyor. 20 cm eninde üçgen parçaları kesip yan yana getirin. Bir yuvarlak oluşturup parçaları dikin.
 • 2. Aynı işlemi 2. kez tekrarlayın. Böylelikle yastığınızın alt ve üst bölümünü tamamlamış olursunuz.
 • 3. Orta bant için; eni 10 cm, boyu 1.50 cm uzunluğunda kumaşı hazırladığınız yuvarlakları birleştirip dikin. Üzerine yazılar yazıp kalın iş ipiyle işleyip süsleyebilirsiniz.
 • 4. İç astarını hazırlayın. Dolgu malzemesi olarak istediğinizi seçebilirsiniz, örneğin köpük veya polyester lif dolgu olabilir. Biz elyaf kullandık. İstediğiniz yüksekliği elde edince açık kalan yeri dikin.
 • Not: Arabanızın bagajı için bir minder düşünüyorsanız, silinebilir bir malzeme tercih edin; çamurlu patileri dert etmezsiniz. Kışa uygun yünlü kumaşlar da seçebilirsiniz.

HAYVAN BESLEYENLER İÇİN EVİ TEMİZ VE DÜZENLİ TUTMA ÖNERİLERİ *

Evinizin bakımını sağlamanın pratik yolları var. Ama unutmayın, kuralları siz koyun!

Tchibo.

Evinizi bir evcil hayvanla paylaşmak beraberinde bazı temizlik zorluklarını da getirir. Fakat birkaç temel kural koyarak, temizliği kolaylaştırabilir ve günlük bir rutin haline getirebilirsiniz. Tüyleri, kokuyu ve çamurlu ayak izlerini olabildiğince engellemek için, onun evin hangi kısımlarına girebileceği konusunda net ve kararlı olun.

Hayvan dostu çözümlerle evde yeni bir düzen sağlayabilirsiniz.

UÇUŞAN TÜYLER İÇİN ÇÖZÜM *

Tüyler sizin için sorunsa en sevdikleri yere bir havlu veya throw yerleştirmek ve daha sonra bunu silkmek veya yıkamak, tüy sorununu azaltacaktır.

Mobilyalarınızı elektrikli süpürge ile derinlemesine temizlemeden önce tüy toplama rulosuyla yüzeydeki tüyleri toplayın. Sert yüzeylerde, elektrik süpürgesi yerine elektrostatik paspas kullanın. Evcil hayvanınızın tüylerini düzenli olarak fırçalayın. Bazı elektrikli süpürge markalarının köpeklere özel, tüy tarama başlıkları bile var.

ÇAMURLU PATİLER İÇİN ÇÖZÜM *

Çamurlu patiler, özellikle kış aylarında hayvan sahiplerinin ortak problemi. Fakat birkaç basit yöntem ile zeminler hep temiz kalabilir. Çamurlu patileri temizlemek için kapınızın girişine bir havlu koyun. Evcil hayvanınızın mama ve su kabının altına yerleştireceğiniz bir mat, dökülen kırıntı ve suları temizlemenizi kolaylaştıracaktır. İyi kalite bir oda spreyi ile özellikle yatağındaki veya sepetindeki kötü kokuları yok edebilirsiniz.

ÖNCE GÜVENLİK *

Tıbbi malzemeleri ve temizleme malzemelerini evcil hayvanınızın erişemeyeceği bir dolaba koyun. Klozetinizi kimyasallarla temizledikten sonra klozet kapağını mutlaka kapalı tutun. Kablo ve kordonları mobilyaların arkasında veya halının altında saklayın ya da güçlü bir kablo koruyucu kullanın, böylelikle hayvanınız kabloları ısıramaz. Ayrıca birçok ev bitkisi de evcil hayvanlar için tehlikeli olabilir. Bitkilerin hayvanınızın erişemeyeceği bir yerde olmasına özen gösterin ve bitkilerin altındaki su kabından su içmelerine izin vermeyin.

Eğer evcil hayvanınız yatağından memnun değilse, bir mobilyanızı onun hoşuna gidecek şekilde yeniden düzenleyin. Eğer bir “kaza” olmuşsa, hemen temizleyin ki, koku ve leke kalıcı olmasın.

HAZIRLAYAN: GÜLEN TURAN/GÜNEŞ ULUKUŞ
FOTOĞRAF: BANU ŞAHİN

Evinizi alerjenlerden arındırın

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.