Hayat kurtaran pratik fikirler

Dolabınızı düzenli tutundaha az yorulun!
Çalışırken kullandığınızdolabınızı düzenlemezamanı geldi. Bunukeyifli bir hale getirmenizmümkün. Farklı ebatlardadüz beyaz kutular alın.Bu kutuları kaplamakiçin birbiri ile uyumlarenkli kağıtları daalışveriş listenize ekleyin.Kutuları bu kaplamakağıtlarıyla istediğinizgibi kaplayın. Kapaklarıfarklı desende kağıtlarlada kaplayabilirsiniz.Sonrasında kalemlerinizibir kutuya, not kağıtlarınızıbaşka bir kutuyayerleştirin. Aradıklarınızırahat bulabilmek içinüzerlerine etiket deyapıştırabilirsiniz. 

Yastıklarınızı ve askılarınızıkumaş çiçeklerlesüsleyin!
Renkli düz yastıklarınızı ve metal askılarınızıbambaşka bir görünümü büründürebilirsiniz.Renkli yünlerden yapacağınız ponponlarıyastıklarınızın kenarlarına dikerek bir andafarklı bir yastığa sahip olabilirsiniz. Askılarınızıise renkli kumaşlarla kaplayıp üzerine tığ veyünle ördüğünüz çiçekleri sabitleyebilirsiniz.

Aklınızda bulunsun
Çöpleri ayrıştırmaya ne dersiniz? Cam, kağıt ve organik çöplerinizi ayrıayrı biriktirin. Evdeki çöpün yarısının geri dönüşümünü sağlarsanız, buyılda 1200 kg karbondioksit tasarrufu demektir.Çöpümüzün önemli bir bölümünü ambalajlar oluşturur. Çöpünüzüyüzde 10 oranında azaltsanız bile yılda 600 kg karbondioksit tasarrufuyapabilirsiniz.
Kalorifer kazanı, klima, aspiratör filtrelerini temizlemek ya da yenilemekde yılda 175 kg karbondioksit tasarrufu sağlar.Geri dönüşümlü kağıt üretimi yüzde 70 ile 90 arasında enerji tasarrufusağlıyor, üstelik de ormanların azalmasını önlüyor.

Duvardan duvara halı kaplamanınipuçları
Odanın uzunluğunu ve genişliğini ölçerekbir kroki çizin. Pencere, radyatörve kapı hücrelerini işaretleyin. Duvarçıkıntılarına dikkat edin. Eklerdenolabildiğince kaçının. En kolay döşemeyapışkan bantla yapılandır. Nekadar banda ihtiyacınız olduğunuhesaplayın. Yalnızca kenarları yapıştırmakisterseniz oda uzunluğunun 2,genişliğininse 3 katı bant alın.
Zeminin hazırlanmasıZemin kuru, sağlam, temiz, çatlaksızve düzgün olmalıdır. İşe başlamadanönce parke, PVC kaplama ve plastiklevhaları iyice temizleyin ve bakımmumu artıklarını süpürün.
Yapıştırma bandıylaBandı seçerken halının arkasına dikkatedin ve zeminin zorlanma oranınıdeğerlendirin. Döşemeden öncesüpürgelikleri sökün. Döşeme bandınıhalının kenar bölgesinde zemineyapıştırın ve dikkatlice ovun. Halıyıaçın ve döşeneceği yere alışmasıiçin bir gün bekletin. Sonra kabacakesin ve yeniden rulo şeklinde toplayın.Döşeme bandının üzerindeki koruyucubandı çıkarın ve halıyı bandınüzerine bastırın. Son olarak halınınkenarlarını dikkatle kesin. Merdivenbasamaklarında yapışma gücüyüksek bant kullanın. Halının hav yönünedikkat edin. Bu yön halının arkasındabir okla gösterilmiştir.
SabitlemeHalıların sabitlenmesi, halıda kabarmave dalgalanmaları önler. Halınınarka yüzeyine ve maruz kalacağızorlanma durumuna uygun biryapıştırıcı seçin. Böylece halı ömrünütamamlayınca sökülmesi de kolayolacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Patchwork işler

İlkbahar-yaz ev modasında ne var?