Havlunuz dile gelseydi!

0

Bir banyo havlusunun konuştuğunu düşünün. Söylediklerine kulak verin, nasıl yıkayacağınızın, nasıl saklayacağınızın ipuçlarını bir de onlardan dinleyin.

Mağazada çok daha yumuşaktım çünkü…
Yeni havluların imalat sürecinde dokuma lifleri üzerine özel bir boya tabakası uygulanır. Bu tabaka havluya ilk dokunduğunuzda elinizde ipeksi bir his uyandırır. Oysa bu ekstra ipeksi doku birkaç etkili yıkama sonucunda kaybolur. Bunun için deterjan ya da makinenizi suçlamayın.
Çamaşır dolabında çok daha rahatım
Banyolar genellikle bol buharlı ve nemli ortamlardır. Havluları bu alanda kuru tutmak zor olabilir. Zamanla küf ve nem kokmasına sebep olmamak için kullanmadığınız çamaşır odasında ya da yatak odasında depolamak daha sağlıklı olur.
Mümkünse sadece deterjan kullanın
Kimi çamaşır yumuşatıcıları ya da kurutma kağıtları farklı kimyasallar içerdiğinden havlu yüzeyinde ekstra bir katman oluşturarak emiciliğini azaltır ve kuruması zorlaşır. Bu saçınıza fazladan nemlendirici sürmeye benzer. Bu yüzden mümkünse sadece deterjan kullanın.
Beni sirkeyle kabartır mısın?
Havlunuz cildinizi tahriş edip kaşındırıyorsa, makinenizin yumuşatıcı gözüne bir ölçek sirke dökerek yıkayın. Bu havlu üzerine yapışan deterjan kalıntılarını temizleyerek dokuları rahatlatır ve yumuşatır. Ayrıca sirkeye ekleyeceğiniz birkaç damla esansiyel yağ havluların güzel kokmasını sağlar.
Diş macununu benden uzak tutun!
Beyazlatıcı ya da, diş macunu, yüz temizleyici gibi kişisel bakım ürünleri içeriklerinden dolayı havlu yüzeyinde kalıcı lekeler bırakabilir. Bu yüzden makyajınızı temizledikten sonra havlu ile silmeden önce yüzünüzü bol suyla iyice durulayın.

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL STİL FOTOĞRAFI PTS/AHMET GÜL

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.