Havlu temizliği nasıl yapılmalı? Havlular nasıl kabartılır?

havlu-temizliği
havlu-temizliği

Havlu temizliği nasıl olmalı? Havlular nasıl kabartılabilir? Yumuşacık havlular için püf noktaları anlatıyoruz.

Havlularınıza iyi bakarsanız yıllarca ilk günkü gibi yumuşak ve kabarık kalabilirler. Onları iyi durumda tutmak için bu ipuçlarını uygulayın.

  1. Yeni havlularınızı üzerinde olabilecek herhangi bir kimyasal maddeyi çıkarmak için hemen yıkayın.
  2. Aşırı deterjan koymayın. Havluları ılık suda hafif sabunla yıkayın.
  3. Havlularınızın sert veya daha az emici olduğunu hissetmeye başlarsanız her birkaç yıkamada bir makinenize sirke veya boraks ekleyin.
  4. Yumuşatıcı kullanmayın. Yumuşatıcı lifleri kaygan bir kalıntı ile kaplar ve su emilimini engeller. Bunun yerine, hava sirkülasyonunu arttırmak ve lifleri kabartmak için kurutma topu kullanın.
  5. Duştan sonra, kuruması için havluyu bir çubuk veya duş çubuğuna asın. Bu bakteri üremesini önlemeye ve yıkamalar arasındaki süreyi uzatmaya yardımcı olur.
  6. Evinizdeki her kişi için en az iki banyo havlusu bulundurun.

HAVLULAR DİLE GELSE… *

Bir banyo havlusunun konuştuğunu düşünün. Söylediklerine kulak verin, nasıl yıkayacağınızın, nasıl saklayacağınızın ipuçlarını bir de onlardan dinleyin. İşte havlu temizliği hakkında detaylar…

Mağazada çok daha yumuşaktım çünkü…

Yeni havluların imalat sürecinde dokuma lifleri üzerine özel bir boya tabakası uygulanır. Bu tabaka havluya ilk dokunduğunuzda elinizde ipeksi bir his uyandırır. Oysa bu ekstra ipeksi doku birkaç etkili yıkama sonucunda kaybolur. Bunun için deterjan ya da makinenizi suçlamayın.

Çamaşır dolabında çok daha rahatım

Banyolar genellikle bol buharlı ve nemli ortamlardır. Havluları bu alanda kuru tutmak zor olabilir. Zamanla küf ve nem kokmasına sebep olmamak için kullanmadığınız çamaşır odasında ya da yatak odasında depolamak daha sağlıklı olur.

Mümkünse sadece deterjan kullanın

Kimi çamaşır yumuşatıcıları ya da kurutma kağıtları farklı kimyasallar içerdiğinden havlu yüzeyinde ekstra bir katman oluşturarak emiciliğini azaltır ve kuruması zorlaşır. Bu saçınıza fazladan nemlendirici sürmeye benzer. Bu yüzden mümkünse sadece deterjan kullanın.

Beni sirkeyle kabartır mısın?

Havlunuz cildinizi tahriş edip kaşındırıyorsa, makinenizin yumuşatıcı gözüne bir ölçek sirke dökerek yıkayın. Bu havlu üzerine yapışan deterjan kalıntılarını temizleyerek dokuları rahatlatır ve yumuşatır. Ayrıca sirkeye ekleyeceğiniz birkaç damla esansiyel yağ havluların güzel kokmasını sağlar.

Diş macununu benden uzak tutun!

Beyazlatıcı ya da, diş macunu, yüz temizleyici gibi kişisel bakım ürünleri içeriklerinden dolayı havlu yüzeyinde kalıcı lekeler bırakabilir. Bu yüzden makyajınızı temizledikten sonra havlu ile silmeden önce yüzünüzü bol suyla iyice durulayın.

Kirli havlular nasıl temizlenmeli? Evdeki bakteri yuvalarından biri havlular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

melisa

Kolonya çiçeği bakımı nasıl olmalı? Melisa çiçeği özellikleri

cibinlik-nasıl-dikilir

Cibinlik yapımı | Kendin yap tarifi