Harfler ve kelimeler

Nil Esgin, işinin de etkisiyle, eski ve yeni mobilyaları harflerin büyülü dünyası ile buluşturmuş; ortaya bu güzel ev çıkmış.

SALON Salondaki geyik başının etrafındaki çerçevelerde Nil Hanım’ın çalışmaları yer alıyor. Yastıklar Fifiletters.

Cihangir’de bir apartmanın en üst katındayız. Camdan dışarı baktığınızda Galata Kulesi ve eski İstanbul silüeti uzanıyor gözünüzün önünde. Fifiletter’ın yaratıcısı ve ortaklarından Nil Esgin Ankara’dan İstanbul’a taşınırken bu semti tercih etmiş ve uzun aramalardan sonra bu evi bulmuş: “1 senedir burada yaşıyorum. Evi tercih nedenim, Cihangir’deki diğer evlere göre daha geniş olması, çok güneş alıp aydınlık oluşu ve Çukurcuma’daki dükkanımıza yakın oluşu.”

Üç oda bir salondan oluşan ev, 120 metrekarelik bir alana sahip. Nil Hanım taşındığında ev temiz durumdaymış. Bu yüzden sadece birkaç duvarı dekorasyon amaçlı siyaha boyamış.

Ev sahibi bir tarza bağlı olmaktansa, eski ve yeniyi bir arada kullanmaktan yana. Sadelik içinde göze çarpan köşeler yaratıp bu köşeleri fotoğraf karesiymiş gibi düşünerek dekore etmeyi seviyor: “Yaşayan, kişinin kimliğini yansıtan ve tabi ki huzur veren evleri seviyorum.”

Nil Hanım’ın evinde naturel tonlarla birlikte siyah ve beyaz hakimiyeti göze çarpıyor: “Böylelikle, mevsime ya da ruh halime göre sadece çerçeve içlerini, yastıkları ve aksesuarları değiştirek, kolaylıkla bambaşka bir dekorasyon yaratmış oluyorum.”

Ev sahibi evinin dekorasyonunu yaparken kimseden yardım almamış. Ama eve yerleşme ve matkap gibi araçların gerektiği tadilat işlerinde ailesi ona yardımcı olmuş. Tipografi ile uğraşan Nil Hanım, kırkardeşi Gizem ile birlikte Fifiletters adlı yastıktan aydınlatmaya harfli ürünlerin satışa sunulduğu bir mağazanın sahibi. İşi evine de yansımış. Dekorasyonda harflerin rolü büyük. Birçok yerde harfler ve fontlar göze çarpıyor.

Salonda kanepenin arka duvarına asılı olan geyik başı ve aileden kalma antika ayna da Nil Hanım’a ilham vermiş ve dekorasyonu onların etrafında kurgulamış. Mutfağı kurgularken ise siyah ve beyaz renklerin ortaya çıkmasına ve klasik bir mutfaktan çok bir cafe havasında olmasına dikkat etmiş: “Mutfağım çok küçük, benimse çok mutfak malzemem vardı. Bu yüzden çözümü mutfağın yanındaki küçük odayı mutfak/kiler olarak kullanmakta buldum.”

YEMEK ALANI Yemek odası kısmında kullanılan masa ve sandalyeler Ankara’daki Nuhnebi adlı antikacıdan. Antika ayna ev sahibinin ailesinden kalmış. Uzun şamdanlar özel olarak yaptırılmış. Duvarda asılı Hope aydınlatma Fifiletters.

YATAK ODASI Yatak odasında da hakim renkler siyah ve beyaz. Oda çok güneş aldığı için doğal malzemeler tercih edilmiş.

MUTFAK Mutfak ve kilerde yer alan aksesuarların çoğu yurtdışı gezilerinden alınmış. Vintage kutular Almanya seyahatlerinden.

MUTFAK Mutfağın yanındaki küçük odası kiler alanı olarak kullanılmış. Burada raf sistemleri yapılmış ve eşyalar onlara yerleştirilmiş.

ÇALIŞMA KÖŞESİ Salonun bir köşesinde bir çalışma alanı bulunuyor. Bu alanda da harfler başrolde. Yazılı beyaz pano Fifiletters’dan. Sandalye Charles Eames tasarımı.

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gümüşlük’te doğal hayat

Yaz renklerinde yaratıcı evler