Hangi odaya hangi çiçeği koymalı?

0

Her çiçeğin kendine has özellikleri vegereksinimleri vardır. Kimi güneşi sever,bir diğerinin ise en son istediği şeydirekt güneştir. Biri her gün sulanmaihtiyacı duyar, diğerine haftanın belirlizamanlarında su vermemiz yeterlidir.Kısacası bir orkide ve kaktüs aynışartlarda yetişemez… Her bitkinin, türüne,ailesine, mevsime göre değişlikgösteren bakım ihtiyaçları vardır.Buradan yola çıkarak biz de, süs bitkilerinizievinizde en doğru köşe, odaya da yönlere yerleştirmekle ne kadarverim alacağınızdan bahsedeceğim.
Her şey den önce; büyüteceğiniz bitkininev ortamında yetişip yetişemeyecektürden olduğunu öğrenmenizgerekir. Örneğin bazı çiçekler saksıdadeğil de toprakta sürgün verir.Bazı saksı çiçekleri sadece açık havadadoğal şartlarda yaşayabilirler. Eviçersinde bile olsa yeteri kadar güneşve gün ışığı almazlarsa ilk günkü güzelliklerindenve verimliliklerinden eserkalmaz. Ev-ofis gibi kapalı ortamlardavarlığını devam ettiremezler.
Güneşi sevenler vesevmeyenler
Kuvvetli gün ışığına ihtiyaç duyanlar,dolaylı aydınlatma isteyenler, gölgeyeihtiyaç duyanlar diye değişik faktörlerdeyetişen çiçekler vardır. İhtiyaçlarındanfarklı koşullara maruz kalanbitki ve çiçekler; sararır, yapraklarıdökülür veya çürüyüp bozulur. Busebepten ötürü yetiştireceğiniz bitkiyikonumlandıracağınız mekanı doğrutespit etmelisiniz. İhtiyacı olan günışığını (dolaylı veya doğrudan) sunacakşekilde yerleştirmelisiniz.
Eğer bir bahçeye sahip değilseniz,çiçeklerinizi balkonunuzda ve pencerekenarlarında yetiştireceksekbirkaç öneriye ihtiyacınız olabilir.

“Güneş görürsem daha iyiserpilirim” diyenler

Büyüyüp yeşermek için güneşin sıcakyüzüne ihtiyaç duyan türlerin başında;cüce gül, sardunya, begonya türlerive ıtır geliyor. Çok çeşitli rengi olansardunyalar, ıtır kokusuna benzeyenkokusu ile göze ve gönle her daim hitapeder. Camekanlı balkonlar ihtiyaçduyulan sıcaklıkta olduğu süreceve bol güneş alırsa kış boyunca çiçekaçacaktır. Soğuk olan mekanlar bubitkinin gelişimini yavaşlatır. Dolayısıylabu cinsten bitkiler yetiştireceksenizevinizin kuzey ve batı yönü dışında konumlandırmanızyeterlidir.

“Güneş yoksa ben yokum”diyenler
Bu gruptaki bitkiler mutlaka ve kuvvetligüneş görmek isterler. Kış mevsiminde,evinizin güney cephesindeki pencerekenarlarına, teras veya bu yöndekibahçelerinize konumlandıracağınızbitkiler ve çiçekler başlıca; kauçukağacı, Afrika menekşesi, begonyadır.Begonyalar rutubetsiz, havadarve bol güneşli pencere eteklerini sever.Evinizin kışın iyi güneş alan güneycephesine yerleştirebilirsiniz.

“Güneş olmasa da olur,ben her şekilde açarım”diyenler

Bu gruptaki bitki ve çiçekler yetersizgüneş ve gün ışığı olan yerde bileyeşerir, büyürler. Başlıcaları kurdeleçiçeği, devetabanı, paşa kılıcıdır.O yüzden favoriniz bu çiçeklerdenherhangi biri ise batı yönüneve ancak rutubetsiz isekuzey cephesine yerleştirebilirsiniz.

Hangi bitki, nereye?
Çuha: Sıcağı sevmeyen ve sıcakda bozulan, aksine soğuk havayıseven bu çiçekler kış bahçeleri içinbiçilmiş kaftandır. Gölgeli mekanlardaiyi gelişirler. Toprak nemli tutulmalıve kışın aşırı su vermekten kaçınılmalıdır.Yani kuzey cepheleri bu çiçeklerinrahatça filizleneceği yerlerdir.

Açelya: Bahçelerinizi çiçeklendirmekistiyorsanız, özellikle kışın çiçeklenentürlerinden seçebilirsiniz. Kış bahçelerininvazgeçilmez bitkilerindendir. Yazmevsimlerinde bahçelerimizi şenlendirenbu çiçekler, kışın dapencere önlerinin vazgeçilmezrenkleridir.Kuzeye bakan balkonlarınızdakonumlandırmamanızgerekliolan bu çiçek,havadar, yarı güneşlive nemli olmayanyerlerde büyütmelisiniz.

Hercai menekşe ve siklamen:Kışları ılıman geçen iklimlerdekış boyunca çiçeklenecek bitkilerdirbunlar. Kuzey cephesi dışındaherhangi bir cephede rahatçabüyütebilirsiniz..~

On bir ay çiçeği: Bütün bir kış etrafınızdaçiçek açsın istiyorsanız,evinizde mutlaka on bir ay çiçeğibulunmalıdır. Yalnızca bu çiçeğibulundurduğunuz mekanlarınyarı güneş alan ve fazlacaaydınlık, (doğu veya güney) ferah, havadar,rutubetsiz mekanlar olması gerekmektedir.Binlerce güzel rengi olanbu çiçek dolaylı olarak ışık almalıdır.

Yelken çiçeği: Havayı temizleyici özelliğiolan bu çiçekten evinizde bulunmasısağlık açısından oldukça faydalıdır.İyi bir aydınlık ve bol ışıklı mekanlarda oldukça verimli sonuçlar alınır. Evkoşullarını çok seven bu çiçekler kışıngüneşli, sıcak ve nemli bir yer bulursakendine, o zaman değmeyin keyfine.Bu sebepten ötürü kış güneşinin güneycephesi bu çiçekler için idealdir.

Kaktüs: Evlerde bulunduğu takdirdeortamın negatif enerjisini alma özelliğinesahip olan kaktüs türleri bol güneşeihtiyaç duyar. Evinizin bol güneşalan cephelerde konumlandırmanızgerekir. En güzel güneş gören pencerekenarlarınızı kaktüslerle neşelendirebilirsiniz.

Kolyoz: Hem evde hem de açık havadagönül rahatığı ile yetiştirebileceğinizkolyoz çok ilginç bir bitkidir. Güneşışığı vazgeçilmeziolan bu bitkinin,aldığı güneşışığınagöre rengideğişir.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.