Hangi leke nasıl çıkar?

0

Kırmızı şarap: Lekenin üzerine önce ılık suya batırılmış havluyu koyup lekenin yumuşamasını sağlayın. Leke çıkarıcı bir deterjanla yıkayın.

Yağ lekesi: Yağ lekesini üzerine mısır unu serpiştin. Un yağı çektikten sonra makinede yıkayın. Lekeli kumaşınızı yıkamadan önce, kuru olarak arap sabunu ile silmek de işe yarayabilir.

Kozmetikler: İpek ve yün üzerindeki ruj lekelerini benzin ya da katkılı alkol ile çıkartabilirsiniz. İpekteki boya lekeleri için kumaşı ılık suda sabunla yıkayın. Eğer leke çıkmıyorsa terebentin kullanmanızı önerebiliriz.

Kahve lekesi: Kahve lekesini sirke ve limon suyu ile temizleyebilirsiniz. Ancak eski bir kahve lekesi varsa önce gliserinle silip daha sonra az amonyakla durulayarak iyi bir sonuç elde edebilirsiniz.

Sakız ve tutkal: Halılarınıza ya da kumaşlarınıza yapışan sakızlardan kurtulmanın en basit yolu ise buz torbasını üzerine bastırmanız ve biraz bekletmeniz. Eğer tişört ya da kotunuzun üzerine yapıştıysa, kıyafetinizi bir torbayla buzluğa koyabilirsiniz. Ancak tutkal gibi kuvvetli yapışkan maddeler için soğuk yerine sıcak uygulamanız gerekir. Böyle bir durumda lekeniz ince bir kumaştaysa, üstüne ve altına emici kağıt koyup daha sonra üzerinden sıcak ütü ile geçmeniz yeterli olacaktır. Bu işleme kağıt, tutkalı eminceye kadar devam edebilirsiniz.

Doğal yöntemler

Sirke: Çay ve kahve lekeleri için bire bir. Bir beze dökün, yavaşça lekenin üzerine uygulayın 3 dakika tutun ve durulayın.

Tuz: Özellikle şarap lekeleri için uygun bir çözüm. Lekenin üzerini tuzla örtün daha sonra kaynar suyu dökün ve kuruyunca çitileyip yıkayın.

Limon: Limon ve gliserini bir arada kullanırsanız ellerinizde oluşan boya, tutkal ve kimyasal kirlerinin yok olduğunu göreceksiniz.

 

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.