Halıyı onlara sorduk!

Halı seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç var:

Halının temizliği ve bakımı nasıl yapılmalı?
Halılar için düzenli temizlik şart. Bu yapılmadığı takdirde tozlar halının içine nüfus ederek iyice yerleşir. Halı  temizlenirken çırpılmamalı, dövülmemelidir. Mümkünse elektrikli süpürge ile her gün süpürülmelidir. Yıkanmamalıdır. Halı şampuanı kullanılarak silinmelidir. Mutlaka kullanım talimatına uygun olarak sadece şampuan köpüğü ile temizlik yapılmalıdır. Temizlikten sonra kısa sürede kurutulmalı ve asla nemli bırakılmamalıdır. Kurutma güneş altında yapılmamalıdır. Islak bırakılırsa küflenmelerden kaynaklı deformeler  olabilir. Bu sebeple kuruduğundan mutlaka emin olmak gerekiyor. Halı kullanılmadığı durumlarda katlı biçimde değil, rulo halinde rutubet olmayan bir yerde muhafaza edilmeli. Halınızın üzerine hiçbir şey koymamaya dikey olarak saklamaya özen gösterin.
Aslı Şahin, Pierre Cardin Pazarlama Sorumlusu.

Palmira halı, Pierre Cardin

Halı satın alırken renk ve desen konusunda hangi noktalara özen göstermeli?
Mekanın renkleri genel hatlarıyla belirlendiyse; halı seçimi öncelikli yapılmalıdır. Çünkü böylece sonrasında halıyı perde ya da kumaş ile kombinlemek daha kolay olur. Naturel renklerin kullanıldığı mekanlarda, desensiz ancak canlı renklerde halı kullanımı bütünleyici olacaktır. Renk tonlamalarının kullanıldığı desenli halılar ya da farklı  dokuların kullanımı da fark yaratır. Çok renkli bir iç mekanda baskın olan renklerden biri zemine taşınabilir.  Farklı dokuların avantaj ve dezavantajları aslında halıdan ne beklediğimize göre değişir. Doğal malzemelerden  üretilen kesik havlı ürünler her zaman uzun süreli kolay bir kullanım sağlar. Daha uzun tüylü, keçe tarzı ya da   benzer farklı dokulu ürünler ise kullanım açısından pratik olmamakla birlikte mekana derinlik katar.
Ebru Uyanusta Kurşun, Studio Tapis.
Heritage, Studio Tapis


Bu sezonun halıda öne çıkan moda renk ve desenleri neler?

Bu sezon doğaya gönderme niteliği taşıyan desenler çok ön planda. Deniz ve toprak görünümlü ürünler çok revaçta. İç mekanlarda rahatlık hissi uyandıran bu konseptler dingin bir etki uyandırıyor. Ayrıca denim  görünümü de sezonun öne çıkan desenlerinden. Bu tarz koleksiyonlar iç mekanda dinamizme vurgu yapıyor.  Pop art renkler de yine çok iddialı. Parlak sarı, mavi, pembeleri görmeye devam ediyoruz. Bizim  koleksiyonlarımızda bu grupta renkli ve hareketli frize akrilik dediğimiz halılar var. Gri, kahverengi tonlar zeminde yine gözde renkler arasında. Soft ve pasteller geçen yıl olduğu gibi bu yıl da popularitesini devam  ettiriyor. Ayrıca geleneksel el sanatları da halılara taşınıyor. Halılarda çini desenler görmek mümkün.
Aydoğan Yıldır, Royal Halı Genel Müdür Yardımcısı.

Buhara halı, Royal halı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Endüstriyel detaylar

Evin son kullanma tarihi