Hafta sonu ev aktiviteleri

0

Hafta sonu yaklaştığında, düşünceler ertelenen ev işlerine, planlara ya da yapılması gereken diğer bütün şeylere  kayar. Tüm bunları ailece yaparsanız işleri erken bitirmenin yanı sıra eğlenceye de zaman ayırabilirsiniz.

Hafta sonunu evinizde ailenizle birlikte keyifli bir şekilde geçirmeye ne dersiniz? İster hep beraber evinizi yeniden düzenleyin, isterseniz farklı uğraşlarla zaman geçirin. Birlikte yaptığınızda her şeyin çok daha keyifli hale geldiğini göreceksiniz.

Aile defterinizi oluşturun
Ailenize ait eski fotoğraflardan bir defter oluşturun ve onu dekoratif minik objelerle süsleyin. Böylece hem çocuklarınızla keyifli zaman geçirir hem de onların aile bağlarını güçlendirmiş olursunuz. 

Evde kamp
Evinizin minik de olsa bir bahçesi varsa  orada bir çadır kurarak çocuklarınıza farklı bir deneyim yaşatabilirsiniz. Bahçede mangal ya da barbekü yaparak kamp deneyimini pekiştirebilirsiniz. 

Kolajlar yapın
Eski dergiler, renkli kağıtlar, kurumuş yaprak ve çiçeklerden bir kolaj yapın. Hatta buna aile resimlerinizi de ekleyin. Sonrasında yaptığınız bu kolaj çalışmayı çerçeveleterek duvarınızda sergileyebilirsiniz.

Sağlıklı fast food!
Akşam yemeği için sağlıklı fast food gecesi hazırlayabilirsiniz. Mönüyü belirleyin ve hepsini evde hep birlikte hazırlayın. Herkesin en sevdiği fast food yemeklerinin adlarını minik kağıtlara yazıp bir çekiliş yapın. Sonrasında kazanan yemekleri hep birlikte hazırlayın. Yemekleri kendiniz yapacağınız için malzeme olarak neler kullanıldığı konusunda da tereddüdünüz olmaz. Tüm aile hep birlikte keyifli bir akşam yemeğine imza atmış olursunuz.

Sinema gecesi
Bir sinema gecesi düzenleyin. Çocuklarınızla seyredebileceğiniz eğlenceli bir film seçin. Yere bir battaniyeleri serin ve üzerine onların sevdiği aperatif yiyecekleri hazırlayın. Patlamış mısırları ve kendi sıkacağınız meyve sularını da unutmayın. Üstelik ortalık kirlenecek diye korkmayın. Battaniye toplayıp silkelediğinizde, dağınıklığı da ortadan kaldırmış olursunuz.

Oyun oynayın
Kutu oyunları hafta sonları için eğlenceli bir seçenek olabilir. Tabu, Monopoly, Kızma Birader bir hafta sonu öğleden sonrasında tüm aileyi keyiflendirmek için ideal bir fikir.

Kütüphaneyi düzenleyin
Kütüphanenizdeki kitapları düzenleyin. Hatta okuduklarınızdan bazılarını ayırarak ilköğretim okullarına da yollayabilirsiniz. Bu düzenleme sırasında çocuklarınızın da size yardımcı olmasını isteyin.
~
Boya yapın
Boya, ailece yapıldığında çok eğlenceli bir aktiviteye dönüşebilir. Örneğin çocuklarınızın odasından işe başlayabilirsiniz. İstedikleri renge boyadıkları odada yatmak onların çok hoşuna gidecektir.

Sesleri yakalayın
Hafta sonunda keyifli bir oyun oynamak mı istiyorsunuz? Bu oldukça kolay. Bir ses kaydediciye sokaktaki evdeki farklı sesleri kaydedin. Örneğin elektrik süpürgesi sesi, mikser sesi, akan suyun sesi, rüzgarın sesi gibi… Sonra aile üyelerini toplayın ve onlara sesleri tek tek dinletin. Onlar da neler olduğunu bulmaya çalışsın. Eğitici ve eğlenceli birkaç saat herkese iyi gelir.

Akşam yemeğini birlikte yapın
Hep birlikte mutfağa girip yemek yapın. Kesme, doğrama gibi işleri siz yapın, ancak karıştırma ve süsleme gibi işleri çocuklarınıza bırakarak onların da keyif almasını sağlayın. O akşam şimdiye kadar yaptığınız en güzel yemeği yiyeceğinizden emin olun.

Birlikte en sık yapılan ev aktivitesi
Televizyonun hayatımızın büyük bir bölümünü kapsadığı bir gerçek. Hafta sonu televizyon keyfi yapacaksanız size birkaç TV alternatifi sunmak istedik.

75 inç ES9000 LED Smart TV,
 Samsung.
Smart TV 9000 serisi, 
Philips.

42 inç LED TV, Vestel.

3D All+In+One LED TV, Arçelik.

Full HD Smart TV, Toshiba.

Dışarıya çıkmak isterseniz
Tiyatroya gidin: Çocukları da alıp kültürel aktivitelere dahil olmak herkes için iyi bir seçenek olabilir. Eğer yaşları küçükse İstanbul Şehir Tiyatroları ve Devlet Tiyatroları’nın çocuk oyunlarını da tercih edebilirsiniz. Fiyatları da oldukça uygun. 
Basketbol maçına ne dersiniz?: Hafta sonu dışarıda yapılacak etkinliklerden biri de basketbol maçları. Abdi İpekçi Arena veya Ülker Sports Arena’daki maçlara çocuklarınızla birlikte gidebilirsiniz.
Müze günü: Topkapı Sarayı ve Arkeoloji Müzesi’ni dolaşmak bir Pazar günü için iyi bir etkinlik olabilir. Sergiye gitmek istiyorsanız 6 Ocak 2013’e kadar Sakıp Sabancı Müzesi’nde devam edecek olan Monet sergisi de ünlü ressamın eserlerini yakından tanımak açısından iyi bir seçim.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.